Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Biskup siedlecki na kwarantannie. Sanepid poszukuje uczestników mszy

Epidemia koronawirusa, mimo słów premiera Mateusza Morawieckiego, nie słabnie. W sobotę resort zdrowia poinformował o 314 nowych zakażeniach. Zakażenia potwierdza się wśród pracowników sklepów, duchownych, wiernych, a także członków komisji wyborczej. Sanepid poszukuje ludzi, którzy mieli z nimi kontakt.

Share
Koronawirus w Polsce. Biskup siedlecki na kwarantannie. Sanepid poszukuje uczestników mszy
Źródło: East News
d9fzt5e

Na kwarantannę trafił biskup siedlecki Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. Powód? U jednego z pracowników kurii potwierdzono zakażenie koronawirusem.

- Obecnie ta osoba przebywa w szpitalu na oddziale zakaźnym. W związku z tą sytuacją siedlecki sanepid podjął prewencyjne działania. Zarówno księża biskupi jak i ich najbliższe otoczenie zostali poproszeni, aby w ciągu najbliższych dni nie kontaktowali się z większą liczbą osób – tłumaczy portalowi dziennikwschodni.pl - ks. kan. Jacek Świątek, rzecznik kurii. - W piątek pobrano wymazy od biskupów na obecność koronawirusa. Oprócz biskupów, na kwarantannę skierowano pięć innych osób - dodał.

d9fzt5e

Nie jest to jedyne ognisko zakażeń w woj. lubelskim. Sanepid w Białej Podlaskiej poszukuje osób, które uczestniczyły w mszach w dwóch kościołach na terenie gminy Piszczac. Jak informuje dziennikwschodni.pl poszukiwania te mają związek z faktem potwierdzenia zakażenia u jednego z uczestników nabożeństw.

W ostatnich dniach, potwierdzono już 9 przypadków zakażenia koronawirusem w tej gminie. "Przez ponad 4 miesiące udawało nam się uniknąć zakażeń. Sytuacja sanitarna w Piszczacu jednak zmieniła się" - można przeczytać na profilu gminy na Facebooku.

Ksiądz proboszcz zakażony. Kościół zamknięty

Sanepid z Limanowej w woj. małopolskim także poszukuje wiernych. Chodzi o osoby, które były na mszy w kościele św. Stanisława BM w Koninie 25 i 26 czerwca. Wtedy mszę sprawował proboszcz, u którego w czwartek po południu potwierdzono zakażenie koronawirusem.

d9fzt5e

Kościół został zamknięty, a pracownicy parafii, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym duchownym zostali objęci kwarantanną.

Jak informuje portal limanowa.in sytuację pogarsza fakt, że w niedzielę 21 czerwca w parafii odbyła się uroczystość I Komunii Świętej, a w kolejnych dniach trwał tzw. biały tydzień, w którym uczestniczyły dzieci i ich rodziny.

Członek komisji wyborczej zakażony SARS-CoV-2

Jak już wcześniej informowaliśmy, jedna z członkiń obwodowej komisji wyborczej w gm. Jasieniec na Mazowszu jest zakażona koronawirusem. Inne osoby zasiadające w komisji, które miały z nią kontakt, są w kwarantannie.

To nie koniec problemów w tej gminie. Przy wyborach - w innych komisjach - pracowały także dwie osoby z rodziny tej kobiety - mąż i teść. Oczekują obecnie na wyniki testów na COVID-19 i również są poddane kwarantannie.

d9fzt5e

- To może oznaczać, że będzie problem z obsadą komisji w II turze wyborów prezydenckich. - Myślę, że część wątpliwości rozwieje się w poniedziałek, kiedy dotrą wyniki badań. Ale tak, czy inaczej będzie brakowało osób do komisji, nie wiadomo na razie ilu jej członków. Chodzi też o pracowników gminy, którzy pracowali przy pierwszej turze. A czasu mamy bardzo mało - tłumaczy w rozmowie z gazetą "Polska The Times" wójt gminy Jasieniec Marta Cytryńska.

d9fzt5e

Podziel się opinią

Share
d9fzt5e
d9fzt5e
Więcej tematów