Trwa ładowanie...
d4dausx

Koronawirus w Polsce. Badacze z UJ opracowali substancję hamującą wirusa SARS-CoV-2

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosili, że opracowane przez nich związki silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badawcze twierdzą, że wyniki są obiecującym krokiem do wynalezienia leku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Naukowcy z UJ opracowali substancję hamującą zakażenie koronawirusem / foto ilustracyjne wyk. 2020-03-23
Koronawirus w Polsce. Naukowcy z UJ opracowali substancję hamującą zakażenie koronawirusem / foto ilustracyjne wyk. 2020-03-23 (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
d4dausx

Koronawirus w Polsce. Badacze z UJ opracowali innowacyjną substancję

-Naukowcy pokazali, że opracowane przez nich związki polimerowe stworzone na bazie chitozanu są w stanie skutecznie hamować infekcję nowymi koronawirusami. Wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki- czytamy na stronie UJ.

Stworzona przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTTC. Jak sami przyznają do opracowania leku na koronawirusa pozostało jeszcze sporo pracy, ponieważ na ten moment HTTC nie jest zatwierdzony do stosowania u ludzi. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu związku drogą wziewną nie zaobserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

HTCC, czyli związki, inhibitory polimerowe, polimery, związki polimerowe, stworzone zostały na bazie chitozanu- związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów. Zespół naukowców wykazał, że polimer wiąże się z białkiem Spike, tworzącym „koronę” wirusa, i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki.

d4dausx

Prace prowadzone były z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). To jeden z najdoskonalszych modeli pozwalający na analizę zakażenia w naturalnym środowisku organizmu człowieka- podkreślają naukowcy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też:Koronawirus wymusił zwolnienia. Bezrobocie rośnie w gigantycznym tempie

Źródło: PAP, Twitter, Uniwersytet Jagielloński

d4dausx

Podziel się opinią

Share
d4dausx
d4dausx