Koronawirus w Polsce. Andrzej Sośnierz: Najsłabszym ogniwem jest minister zdrowia

Andrzej Sośnierz powiedział, że w walce z epidemią rząd powinien być w końcu prawdomówny. Zdaniem byłego prezesa NFZ państwo zupełnie się w tym starciu pogubiło. Twierdzi, że w dalszym ciągu nie nauczyliśmy się też skutecznie zwalczać ognisk.

Koronawirus w Polsce. Andrzej Sośnierz: Najsłabszym ogniwem jest minister zdrowia
Źródło zdjęć: © PAP

05.08.2020 | aktual.: 05.08.2020 07:59

Andrzej Sośnierz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział, że z każdego ogniska zostaje grupa osób, które nie zostały zidentyfikowane i dalej rozsiewają zakażenia. Zdaniem polityka Porozumienia to właśnie na tych osobach trzeba wprowadzić testowanie i odpowiednie działania medyczne.

- A tego się nie robi, tylko obserwujemy z Ministerstwa Zdrowia szycie do tyłu, różne interpretacje tego, co się aktualnie dzieje: "już wygaszamy", "już zdrowiejemy", "już tylko w kopalniach". (...) To już śmieszne - powiedział.

Andrzej Sośnierz: Mogliśmy zapobiec wzrostowi zakażeń

Były prezes NFZ zaznaczył, że można było zapobiec powrotowi wzrostu zakażeń. - Nie opanowaliśmy technologii identyfikowania wszystkich osób zakażonych lub potencjalnie zakażonych, no i mamy rezultat - dodał.

Dodał, że w momencie, gdy wzrost zakażeń był dużo mniejszy, należało tak przygotować państwo, aby nie były potrzebne ponowne restrykcje. Tymczasem, jak zauważył, odwoływano się głównie do odpowiedzialności społeczeństwa.

Zdaniem Sośnierza rząd w walce z epidemią powinien być sprawniejszy i bardziej prawdomówny. Zaznaczył jednocześnie, że "najsłabszym ogniwem jest minister zdrowia".

Podkreślił ponadto, że skuteczne ograniczenie epidemii było możliwe tylko dzięki społeczeństwu. - Teraz niechże państwo w końcu wykaże swoją moc i niech zorganizuje system tak, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować, żeby te ogniska występowały sporadycznie - spuentował polityk.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (179)