Trwa ładowanie...

Koronawirus w Hiszpanii. Nakaz uboju prawie 93 tys. norek po wykryciu COVID-19

Na fermie norek w Aragonii (południowo-wschodnia Hiszpania) wykryto koronawirusa. Władze regionu zdecydowały o uboju 92 700 zwierząt.

Koronawirus w Hiszpanii. Nakaz uboju prawie 93 tys. norek po wykryciu COVID-19Źródło: pixabay.com
d1bg33h
d1bg33h

Koronawirus w Hiszpanii. Ubój prawie 93 tys. norek

O przypadkach koronawirusa wśród zwierząt mówi i pisze się niezwykle rzadko. W Hiszpanii lokalne władze musiały jednak zmierzyć się z tym problemem. Po tym jak 13 lipca zdiagnozowano COVID-19 w ponad 86 procentach próbek, pobranych od norek, władze Aragonii zdecydowały o uboju wszystkich norek w jednej fermie.

- Podjęliśmy taką decyzje jako środek zapobiegawczy - wyjaśnił minister rolnictwa rządu Aragonii Joaquín Olona, cytowany przez hiszpański "El Mundo".

W maju bieżącego roku u 14 pracowników fermy potwierdzono zakażenie koronawirusem. Później zdecydowano się przebadać także zwierzęta. Po pierwszych testach, przeprowadzonych na początku czerwca, kilka wyników norek było niejednoznacznych. Wykonano kolejne testy, które potwierdziły pięć przypadków koronawirusa u zwierząt - wszystkie bezobjawowe.

d1bg33h

Wirus bardzo szybko rozprzestrzenił się jednak na fermie. Kolejne testy wykazały COVID-19 już w ponad 86 procentach próbek, pobranych od norek.

- Między tymi zwierzętami w tej konkretnej fermie zachodzi transmisja wirusa - podkreślił Olona. Minister nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć, czy od zwierząt mogli zarazić się także pracownicy. - Mamy tylko hipotezę roboczą, że doszło do transmisji w obu kierunkach - przyznał.

Właścicielowi firmy, ze względu na ubój prawie 93 tys. norek, przysługuje prawo do odszkodowania. Hiszpańskie media nie podają jednak kwoty.

źródło: elmundo.es

Zobacz też: Świętowanie Halloween będzie karalne? "Nie będę się pastwił nad marszałek Sejmu"

d1bg33h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bg33h
Więcej tematów