Trwa ładowanie...
d4axiw9

Koronawirus w Europie. Eksperci: można uniknąć drugiej i trzeciej fali epidemii

Koronawirus cały czas się rozprzestrzenia. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Instytut Roberta Kocha za prawdopodobną uważał drugą i trzecią falę infekcji COVID-19. Dziś twierdzi, że można jej uniknąć.
Share
Koronawirus jest do zatrzymania? "Za każdym zgłoszonym przypadkiem kryją się także bezobjawowe"
Koronawirus jest do zatrzymania? "Za każdym zgłoszonym przypadkiem kryją się także bezobjawowe"Źródło: Flickr
d4axiw9

Zdaniem Instytutu Roberta Kocha (RKI) można jeszcze zapobiec powstaniu drugiej czy nawet trzeciej fali infekcji koronawirusem w Niemczech. - Kiedy wszyscy będziemy się rozsądnie zachowywać i unikać zarażenia, mamy szansę uniknięcia drugiej fali - powiedział wicedyrektor Instytutu Lars Schaade podczas konferencji prasowej. - Wirus nie został jeszcze wytrzebiony. Tak długo, jak to nie nastąpi, musimy tak się zachowywać, żeby unikać zarażenia i powstania łańcucha infekcji - podkreślił prof. Schaade. Jedynie wtedy będzie można uniknąć powstania następnej fali, której obawiają się eksperci i naukowcy.

- Jeżeli jednak ludzie zmieniliby swoje jak dotąd bardzo zdyscyplinowane zachowanie, dojdzie do wzniecenia infekcji - zaznaczył ekspert. Bardzo szybko będzie mogło dojść wtedy do powstania większych ognisk zarażeń, które potem będą rozsiewać się w innych regionach. Sterować możemy tym tylko przez nasze zachowanie

Aktualną sytuację epidemiczną w Niemczech RKI ocenia pozytywnie.12 z 16 krajów związkowych RFN zarejestrowało przez ostatnią dobę mniej niż 50 zgłoszonych infekcji na 100 tys. osób.

d4axiw9

- Zagrożenie w Niemczech jest oczywiście znacznie mniejsze niż jeszcze przed czterema tygodniami - zaznaczył prof. Schaade, podkreślając jednak, że stan zagrożenia istnieje w dalszym ciągu.

Nowa rzeczywistość

Zastrzega on, że za każdym zgłoszonym przypadkiem kryją się także bezobjawowe czy dalsze ukryte przypadki. Nie chce jednak dramatyzować ich liczby. - Ważne jest przede wszystkim, by pamiętać, że także niewielu zarażonych może wywołać nowy łańcuch infekcji - zaznacza.

Podczas rozmowy z prasą wiceszef RKI rozwiał nadzieję na szybki powrót do dawnych, normalnych warunków.

d4axiw9

- Dopóki ze strony medycyny nie będzie żadnej rozsądnej alternatywy, tak długo nasze życie będzie inaczej wyglądać. To jest nowa rzeczywistość - powiedział ekspert. Powrót do zachowań, jakie były możliwe np. w minionym grudniu, można sobie wyobrazić tylko wtedy, kiedy będzie dobra profilaktyka czyli np. lekarstwo, które można zażyć, kiedy nadchodzi jakieś przeziębienie. Idealnym rozwiązaniem byłaby szczepionka.

W Niemczech zarejestrowano jak dotąd nieco ponad 173 tys. przypadków infekcji koronawirusem; 7760 osób zmarło na COVID-129.

Wskaźnik reprodukcji koronawirusa wzrósł ostatnio do 1,1, jak wynikało ze szczegółowego raportu, który RKI opublikował w ubiegłą sobotę. Oznacza to, że jedna zakażona osoba zaraża więcej niż jedną osobę. Wskaźnik zakażeń w ostatnim tygodniu utrzymywał się poniżej 1. Teraz znów zaczął spadać - do 1,07.

(DPA/ma)

Przeczytaj także:
Dokąd przed wirusem uciekają bogaci Amerykanie?
Niemiecka prasa. Specjalny podatek dla bogaczy w koronakryzysie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d4axiw9

Podziel się opinią

Share
d4axiw9
d4axiw9
Więcej tematów