Trwa ładowanie...

Koronawirus. Trzecia szczepionka z Rosji

Koronawirus. Moskwa ogłosiła z dumą, że Rosja jest jedynym państwem, które opracowało już trzy własne szczepionki przeciwko koronawirusowi. Akcja masowych szczepień ludności przebiega jednak opieszale.
Share
Koronawirus. Trzecia szczepionka z Rosji
Koronawirus. Trzecia szczepionka z RosjiŹródło: Getty Images
d2ix0df

W walce z pandemią koronawirusa Rosja dopuściła do użytku trzecią szczepionkę. - Pierwsze 120 tys. dawek szczepionki KoviVac mają zostać dostarczone już w najbliższym miesiącu, jak oświadczył premier Federacji Rosyjskiej.

Michaił Miszustin podkreślił przy tym, że "Rosja jest dziś jedynym państwem na świecie, które ma już trzy własne szczepionki".

Nową szczepionkę opracowano w ośrodku badawczym imienia Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk. Do końca tego roku ma zostać wyprodukowane 20 mln dawek tego preparatu.

d2ix0df

Wciąż jednak nie ma bliższych informacji na temat szeroko zakrojonych badań klinicznych.

Zobacz też: Andrzej Duda szusuje na nartach. Dr Grzesiowski znacząco skomentował

W połowie sierpnia ubiegłego roku Rosja zezwoliła, jako pierwsze państwo na świecie, na stosowanie na szeroką skalę szczepionki Sputnik V, chociaż w tym czasie brakowało jeszcze wyników ważnych testów.

d2ix0df

Sputnik V został zarejestrowany od tamtej pory w około 30 krajach na całym świecie. W samej Rosji szczepionkę tę podano do tej pory tylko 2,2 mln mieszkańców, co odpowiada niespełna 1,5 proc. obywateli.

Koronawirus. Rosja: "coraz większa produkcja"

- Stale zwiększamy tempo produkcji szczepionki - powiedział premier Miszustin.

Do tej pory wyprodukowano już, jak podał, ponad 10 mln dawek szczepionki Sputnik V.

d2ix0df

Poza tym Rosja dysponuje 80 tys. szczepionki EpiVacCorona. Według wcześniejszych oświadczeń ma ona wejść do użytku już w przyszłym miesiącu.

Wicepremier Rosji Tatjana Golikowa poinformowała, że Sputnik V jest wytwarzany w siedmiu ośrodkach, a trzy dalsze są przygotowywane do podjęcia produkcji tego preparatu. Tatiana Golikowa opowiedziała się za podaniem szczepionki jak największej liczbie obywateli powyżej 65. roku życia.

68-letni prezydent Władimir Putin na razie nie zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. Od początku tego roku liczba nowych zakażeń w Rosji spadła do poziomu około 13 tys. przypadków dziennie.

(DPA, AFP/jak)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ix0df

Podziel się opinią

Share
d2ix0df
d2ix0df
Więcej tematów