Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw COVID-19. EMA: nie dostaliśmy wniosku o autoryzację Sputnika V od Rosji

Kilka europejskich krajów, między innymi Niemcy i Słowenia, zapowiedziało, że zakupi rosyjską szczepionkę przeciwko COVID-19, gdy ta uzyska autoryzację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Tymczasem agencja poinformowała w środę, że nie otrzymała od producenta szczepionki wniosku o jej dopuszczenie do użytku na terenie UE.
Share
Szczepionka przeciw COVID-19. EMA: nie dostaliśmy wniosku o autoryzację Sputnika V od Rosji
Szczepionka przeciw COVID-19. EMA: nie dostaliśmy wniosku o autoryzację Sputnika V od Rosji
dw45b1e

"Do tej pory Europejska Agencja Leków nie otrzymała wniosku o przyspieszoną ocenę (rolling review) ani o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac) opracowanej przez Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei w Rosji" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez EMA do mediów.

"Twórcy szczepionki dostali porady naukowe od EMA, w ramach których poinformowano ich o najnowszych wytycznych regulacyjnych i naukowych. Zgodnie z polityką przejrzystości Agencji, szczepionka znajduje się na liście leków i szczepionek COVID-19, które uzyskały opinię naukową Agencji" - wyjaśniła instytucja.

Poinformowała też, że "prowadzi rozmowy" z firmą w celu określenia dalszych kroków.

dw45b1e

"Twórcy (szczepionki) wyrazili zainteresowanie przyspieszoną oceną. Ta doraźna procedura może być stosowana tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna pandemia. Dzięki temu EMA może oceniać dane dotyczące szczepionki lub leku, gdy staną się dostępne, podczas gdy prace nad nimi wciąż trwają. Formalna procedura wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu może wtedy odbyć się w bardzo krótkim czasie. Jest ona zarezerwowana dla najbardziej obiecujących leków i szczepionek" - napisała dalej EMA.

Podkreśliła również, że stosuje te same standardy regulacyjne i naukowe dotyczące badania bezpieczeństwa, skuteczności i jakości wobec wszystkich preparatów, które ocenia i poinformowała, że prowadzi rozmowy z ponad 50 twórcami szczepionek z całego świata.

We wtorek rosyjskie agencje, takie jak RIA Nowosti i Interfax, poinformowały, że Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) złożył wniosek o rejestrację szczepionki przeciw COVID-19 Sputnik V w Unii Europejskiej i dostał informację, że Bruksela go przyjęła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw45b1e

Podziel się opinią

Share
dw45b1e
dw45b1e
Więcej tematów