Koronawirus. Szwedzka Komisja Konstytucyjna: Rząd zawiódł w walce z pandemią
Szwecja nie zdała egzaminu w walce z pandemią COVID-19? Do takich wniosków doszła Komisja Konstytucyjna Riksdagu. - Nie podjęto odpowiednich decyzji we właściwym czasie - przekazała w czwartek Karin Enstroem, przewodnicząca komisji.
W czwartek w szwedzkim parlamencie zebrała się Komisja Konstytucyjna (KU), która przedstawiła sprawozdanie pokontrolne wobec działań rządu w sprawie walki z pandemią COVID-19.
- Jest wiele przykładów pokazujących, że nie podjęto odpowiednich decyzji we właściwym czasie i spóźniono się z rozpoczęciem działań - oświadczyła Karin Enstroem, przewodnicząca Komisji Konstytucyjnej z opozycyjnej centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.
Zdaniem komisji zbyt późno szwedzki rząd zdecydował się na masowe testowanie obywateli i wprowadzenie limitów w zgromadzeniach. Parlamentarzyści zwrócili także uwagę m.in. na brak ogólnej strategii na walkę z pandemią oraz opóźnienia z przesłaniem do parlamentu tzw. ustawy pandemicznej, która pozwoliłaby na wprowadzenie dodatkowych restrykcji sanitarnych.
Wśród zarzutów komisja wskazała również na zbyt małe zainteresowanie sytuacją w domach opieki. Mowa m.in. o niezagwarantowaniu wystarczającej ilości środków ochronnych w placówkach.
Do wypracowanego stanowiska przez Komisję Konstytucyjną Riksdagu nie chciał odnieść się Anders Tegnell, główny epidemiolog Szwecji. Na czwartkowej konferencji prasowej przekazał jedynie, że "liczba zakażeń koronawirusem znacznie spadła", dzięki rosnącej liczbie osób zaszczepionych.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 10-milionowej Szwecji od początku pandemii potwierdzono ponad 1 mln przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło łącznie niecałe 14,5 tys. obywateli.