Trwa ładowanie...

Koronawirus. Szpitale przepełnione. Czechy proszą Polskę o pomoc

Czechy poprosiły Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z COVID-19. Kraj uruchomił mechanizm pomocy międzynarodowej - poinformowało ministerstwo zdrowia w Pradze. Szpitale w Czechach są przepełnione.

Share
Koronawirus. Przepełnione szpitale. Czechy proszą Polskę o pomocKoronawirus. Przepełnione szpitale. Czechy proszą Polskę o pomoc
d2z9uee

Czeski resort informuje, że za granicą musi umieścić co najmniej kilkudziesięciu pacjentów, bo szpitale w kraju nie są w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej. Teraz w Czechach - według informacji rządu - znajduje się 14 proc. wolnych łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Pacjenci są przewożeni do placówek poza miejscem zamieszkania, a ich transport bywa organizowany nawet 10 razy w ciągu dnia.

Koronawirus. Trudna sytuacja epidemiczna w Czechach

O przetransportowaniu za granicę decyduje lekarz prowadzący za zgodą chorego. Dokumentacja medyczna musi być przetłumaczona na język kraju przyjmującego. Termin transportu i przyjęcia pacjenta ustala szpital zagraniczny. Koszty przewozu, refundowane później przez Unię Europejską, pokrywa ministerstwo zdrowia.

O możliwości przyjęcia pacjentów z Czech w zagranicznych placówkach mówi się od kilku tygodni. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z Niemcami. Minister spraw zagranicznych Czech Tomasz Petrziczek powiedział dziennikarzom gazety "Hospodarzskie Noviny", że rozmowy nie są finalizowane z powodu braku decyzji ministerstwa zdrowia. Według nieoficjalnych informacji PAP, w kontaktach z Polską dotąd tylko sondowano, które nieodległe od granicy szpitale mogłyby przyjąć pacjentów.

d2z9uee

O niepokojącej sytuacji epidemiczna w Czechach pisaliśmy kilka dni temu. W środę wieczorem na nadzwyczajnym posiedzeniu czeskiego rządu zadecydowano o tym, że medycy z przychodni będą musieli podjąć prace w szpitalach. To rozporządzenie nie dotyczy jednak lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów oraz ginekologów.

Stan rzek powyżej stanów ostrzegawczych. "Musimy być na baczności"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2z9uee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9uee
d2z9uee
Więcej tematów