Trwa ładowanie...
d434asi

Koronawirus. Spada liczba wykonywanych testów. Michał Dworczyk wyjaśnia

Koronawirus. Liczba wykonywanych testów w Polsce znacznie spadła. W związku z tym pojawiają się spekulacje, że jest to celowe działanie rządu, aby uniknąć narodowej kwarantanny. Głos w tej sprawie zabrał szef KPRM Michał Dworczyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Michał Dworczyk mniejszej liczbie wykonywanych testów
Koronawirus. Michał Dworczyk mniejszej liczbie wykonywanych testów (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
d434asi

- Nie wiem, czy to jest przypadek i zbieg okoliczności. Wiem, że decyzje podejmują w tej sprawie lekarze, a nie ma na to wpływu rząd ani instytucje rządowe - powiedział Michał Dworczyk, goszcząc w poniedziałek w RMF. Szef KPRM zaznaczył jednocześnie, że pytanie o to, dlaczego lekarze w całej Polsce w ciągu ostatniego tygodnia wystawali mniej zleceń na wykonanie testów, nie powinno być skierowane do niego.

- Możemy prowadzić sobie luźne dywagacje na temat tego, czemu tak się stało. Nie jest to wynikiem rządowej dyrektywy ani zalecenia - spuentował.

Dworczyk udzielił wywiadu przed przedstawieniem przez resort nowego raportu. Wciąż jednak liczba wykonywanych testów spada. Liczba wykonanych testów, którą w poniedziałek podało ministerstwo, to ponad 35,1 tys. W niedzielę - ponad 46,6 tys.

d434asi

Zobacz też: Lockdown w Polsce na święta? Leszek Miller nie ma złudzeń

Koronawirus. Ustawa antycovidowa nie została opublikowana. Michał Dworczyk komentuje

Podpisana przez prezydenta tzw. ustawa antycovidowa nie została opublikowana. W związku tym nie może wejść w życie. Ustawa zakłada podwyżkę o 100 proc. wynagrodzenia dla lekarzy i pielęgniarek w czasie walki z pandemią. - W tej sprawie nie mam wiedzy. Nie wiem, czy ona wpłynęła do Rządowego Centrum Legislacyjnego - powiedział Michał Dworczyk.

d434asi

Fundusz Wsparcia Kultury. Michał Dworczyk zabrał głos

Od kilku dni wiele kontrowersji wzbudza Fundusz Wsparcia Kultury. - Wsparcie dla sektora kultury jest jednym z wielu takich projektów działań na rzecz wsparcia miejsc pracy. Wcześniej czy branża turystyczna, czy branża transportowa, czy inne branże otrzymywały takie wsparcie finansowe. Ma otrzymać to wsparcie kultura - stwierdził w RMF Michał Dworczyk.

Szef KPRM dodał, że "przy tak szerokim wsparciu ustala się pewien algorytm, który ma doprowadzić do tego, że przedsiębiorcy otrzymują 40-50 proc. zwrotu kosztów kwalifikowanych, zgodnie z ich deklaracjami utraconych przychodów". - To jest kwestia pewnych warunków, które zostały wprowadzone i które są obiektywne dla wszystkich instytucji, które ubiegają się o to [wsparcie - przyp. redakcji.]. Pan premier wstrzymał tę wypłatę i powtórnie są te kwestie analizowane - spuentował Dworczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d434asi

Podziel się opinią

Share
d434asi
d434asi
Więcej tematów