Trwa ładowanie...

Koronawirus. Słowacja przedłuża stan wyjątkowy

Słowacki parlament przedłużył stan wyjątkowy do 19 marca. Opozycja zarzuca rządzącym, że część obostrzeń można wprowadzić bez konieczności wydłużania stanu wyjątkowego. Partia, która ma większość w parlamencie, prosi oponentów o odpowiedzialność.
Share
Koronawirus. Słowacja przedłuża stan wyjątkowy. Sprzeciw opozycji
Koronawirus. Słowacja przedłuża stan wyjątkowy. Sprzeciw opozycji
d13o365

Słowacki rząd decyzję dotyczącą wydłużenia stanu wyjątkowego podjął 8 lutego. Zgodnie z przepisami musi jednak uzyskać w tej kwestii zgodę parlamentu, najpóźniej w ciągu 20 dni. Sytuacja była omawiana na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę. W piątek odbyło się głosowanie. Obecnych było 118 deputowanych. 83 głosowało "za" wydłużeniem stanu wyjątkowego, a 35 "przeciw".

Koronawirus. Słowacja przedłuża stan wyjątkowy. Sprzeciw opozycji

Przeciw głosował jeden parlamentarzysta koalicji rządzącej i opozycja, która wskazywała, że część rozwiązań, oprócz godziny policyjnej, można wprowadzić bez konieczności przedłużania stanu wyjątkowego - podaje portal Słowackiej Agencji Prasowej (TASR). Partia Smer-SD, która głosowała przeciw przepisom wskazywała, że Słowacja nie potrzebuje stanu wyjątkowego, tylko rząd, które nie wie, co zrobić, aby poprawić sytuację.

d13o365

Przeczytaj: Koronawirus na świecie. Słowacja zaostrza restrykcje. Wznawiają kontrole na granicy

Szef lewicowego ugrupowania Robert Fico podkreślał, że ograniczane są prawa człowieka. Zarzucał rządowi, że pomysłu o przedłużeniu stanu wyjątkowego nie bronili wszyscy członkowie rządu, w szczególności minister zdrowia Marek Krajci. Na posiedzeniu plenarnym głos zabrała m.in. minister sprawiedliwości Maria Kolikova i minister pracy Milan Krajniak. Smer-SD chce przedterminowych wyborów i poinformowało, że ma już pierwsze podpisy.

Koronawirus na Słowacji. Partia rządząca wzywa do odpowiedzialności

Z kolei posłowie partii rządzącej OLaNO wskazywali, że sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo poważna i nie chcą na tym zbijać kapitału politycznego. Szef klubu OLaNO Michał Sipos wezwał opozycję do odpowiedzialności. Z kolei posłanka partii rządzącej Monika Kavecka dodała, że stan wyjątkowy przyczyni się do efektywniejszego zarządzania służbą zdrowia.

d13o365

Przeczytaj również: Koronawirus. Słowacja prosi o pomoc

Borys Budka: Jarosław Kaczyński odpływa od rzeczywistości, to smutne

Źródło: tasr.sk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13o365

Podziel się opinią

Share
d13o365
d13o365
Więcej tematów