Koronawirus. Rzecznik MZ o przyczynach hospitalizacji pacjentów
Polska przygotowuje się do czwartej fali pandemii COVID-19. We wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał, które osoby są najbardziej narażone na hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem.
W raporcie Ministerstwa Zdrowia przekazano, że ostatniej doby odnotowano 106 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Dla porównania tydzień temu było ich 104, a rok temu 337.
W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa około 300 pacjentów. - Liczba osób hospitalizowanych spada. Osoby, które są teraz w szpitalach, to w głównej mierze osoby niezaszczepione. Osoby pod respiratorami, w granicach 50 osób, to też w głównej mierze osoby niezaszczepione - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na wtorkowej konferencji prasowej.
- To wszystko jest jasnym świadectwem i argumentem, by akcję szczepień kontynuować - dodał Andrusiewicz.
Szczepienia w Polsce
W Polsce wykonano dotąd ponad 33,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi nieco ponad 17 mln obywateli, co stanowi ok. 41 proc. całego społeczeństwa.
W przestrzeni publicznej coraz głośniej mówi się o konieczności wprowadzenia obligatoryjności szczepień przeciw COVID-19. Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała we wtorek, aby iniekcje były obowiązkowe dla niektórych grup zawodowych, w tym dla medyków i personelu medycznego.
- Jest część Rady Medycznej, która jeszcze mocniej zachęca np. do tego, żeby szczepienia w ramach służby zdrowia, podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy i w ogóle Unii Europejskiej, były obowiązkowe. I to bardzo poważnie rozważymy już w najbliższym czasie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.