Koronawirus w Polsce. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia [wtorek, 27 lipca]
W Polsce nadal odnotowywane są zarażenia koronawirusem. We wtorek resort zdrowia opublikował najnowszy raport epidemiczny. Przekazano w nim, że wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 106 osób. Są też ofiary śmiertelne.
27.07.2021 10:32
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby odnotowano 106 nowych przypadków koronawirusa. Dla porównania tydzień temu było ich 104, a rok temu 337.
Nowe przypadki koronawirusa pochodzą z województw:
- małopolskiego (20),
- dolnośląskiego (11),
- mazowieckiego (11),
- śląskiego (11),
- łódzkiego (6),
- warmińsko-mazurskiego (6),
- opolskiego (5),
- lubelskiego (4),
- lubuskiego (4),
- podkarpackiego (4),
- podlaskiego (4),
- pomorskiego (4),
- świętokrzyskiego (4),
- zachodniopomorskiego (4),
- wielkopolskiego (3),
- kujawsko-pomorskiego (1).
"4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - doprecyzowano w raporcie.
"Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6" - poinformował resort zdrowia. Tydzień temu Ministerstwo Zdrowia przekazało, że przez współistnienie COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. Dokładnie rok temu w raporcie epidemicznym przekazano informacje o śmierci 5 pacjentów.
Zobacz też: Awantura w Grodzisku Mazowieckim. Polityk PiS zapewnia o bezpieczeństwie
Koronawirus w Polsce. Raport ze szpitali
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że wtorek zajętych jest 309 z 6 195 łóżek covidowych. Tydzień temu w szpitalach przez COVID-19 przebywało 349 pacjentów.
Aktualnie z respiratorów korzysta 46 chorych. To mniej niż przed tygodniem. Wtedy tego sprzętu potrzebowało 60 pacjentów.
Na kwarantannie przebywa 84 492 osób. Od początku epidemii COVID-19 w Polsce wyzdrowiało 2 653 407 osób.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce
Od końca grudnia 2020 roku w Polsce wykonywane są szczepienia przeciwko COVID-19. Do tej pory (dane z wtorku rano) wykonano łącznie 33 770 147 szczepień przeciwko COVID-19.
Pierwszą dawkę przyjęło już 18 064 022 pacjentów. W pełni zaszczepionych (przyjęli dwie dawki lub preparat J&J) jest 16 986 230 osób.
Koronawirus w Polsce. Niecodzienne odkrycie naukowców
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykryli u jednego pacjenta zakażenia dwoma mutacjami wirusa. Pierwszy taki przypadek miał miejsce na przełomie kwietnia oraz maja.
- Wykryliśmy, że w jednej próbce występują jednocześnie dwa różne warianty: brytyjski i indyjski. Początkowo myśleliśmy, że może doszło do zmieszania próbek - przekazał w rozmowie z "Kurierem Porannym" dr hab. Radosław Charkiewicz z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Okazało się, że to jednak nie pomyłka. - Zauważyliśmy kilka, a nawet kilkanaście podobnych przypadków, więc pomyśleliśmy, że coś jest na rzeczy - powiedział lekarz.
W Białymstoku w ostatnich tygodniach potwierdzono 11 przypadków koinfekcji. Podobne przypadki zakażenia odkryto również w innych częściach świata. Zagadnienie było poruszane m.in. przez naukowców z Belgii, którzy wykryli obecność wariantu Alfa i Beta u 90-letniej pacjentki.