PolskaKoronawirus, Roman Giertych, Iga Świątek. Tygodniki pokazały okładki

Koronawirus, Roman Giertych, Iga Świątek. Tygodniki pokazały okładki

W poniedziałkowych tygodnikach główne tematy związane są z walką ze skutkami pandemii COVID-19. Dziennikarze piszą także o okolicznościach zatrzymania Romana Giertycha oraz sukcesie Igi świątek i o prawach zwierząt.

Co w poniedziałek w kioskach? (Zdjęcie ilustracyjne)
Co w poniedziałek w kioskach? (Zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Michał Wróblewski

"Jarosław Kaczyński właśnie traci szansę na odegranie wymarzonej roli - emerytowanego zbawcy narodu" - pisze w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Newsweek" Aleksandra Pawlicka. Jak dodaje autorka: "Objęta w ostatnich tygodniach funkcja wicepremiera stojącego na czele komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego zobowiązuje. Jarosław Kaczyński wszedł do rządu, aby pełnić rolę karbowego dla rozbuchanych ambicji liderów prawicy, ale rzeczywistość stawia przed nim o wiele poważniejsze zadanie".

Renata Grochal pisze o sprawie Romana Giertycha. "Poznański sąd wypuścił wszystkie osoby, które rzekomo miały popełnić przestępstwo z Romanem Giertychem. Sędzia nie dopatrzyła się prawdopodobieństwa złamania prawa. Wniosku o areszt dla Giertycha nie było, prokurator zakazał mu za to wykonywania zawodu adwokata. Być może właśnie o to chodziło w całej sprawie" - zauważa dziennikarka.

"Decyzja poznańskiego sądu jest najlepszym podsumowaniem deformy wymiaru sprawiedliwości, którą od pięciu lat aplikuje nam minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Sędzia Renata Żurowska odrzuciła wniosek prokuratury w sprawie aresztowania pięciu osób, które rzekomo miały z Romanem Giertychem dopuścić się przestępstwa. Uznała, że nie przedstawiono dowodów, które uprawdopodobniłyby złamanie prawa. W trakcie przesłuchania w prokuraturze zatrzymani nie przyznali się do winy. Zarzucono im wyprowadzenie z warszawskiej spółki Polnord ponad 92 milionów złotych. To wielka porażka poznańskiej prokuratury" - twierdzi autorka "Newsweeka".

Ale w tygodniku nie przeczytamy jedynie o polityce. W szczerej rozmowie z Tomaszem Lisem Iga Świątek opowiada o drodze, którą pokonała, aby jako pierwsza Polka zatriumfować w finale wielkiego szlema. "Nie ukrywam, że byłem bardzo ciekaw Igi Świątek, tego, jaka jest w cywilu, bez czapeczki czy rakiety. Tego, jak radzi sobie z sytuacją, w której znalazła się po swym wielkim sukcesie w Paryżu, z gigantycznym zainteresowaniem i niebotycznymi oczekiwaniami. Młoda kobieta, ale to trochę wciąż dorastające dziecko, znalazła się niemal z dnia na dzień pod mikroskopem, gdy uważnie obserwowany jest każdy jej ruch" - zapowiada wywiad z tenisistką redaktor naczelny "Newsweeka".

Tygodnik "Sieci" o pandemii

W najnowszym numerze tygodnika "Sieci" dziennikarze piszą rozpędzającej się drugiej fali pandemii koronawirusa.

"Druga fala pandemii paradoksalnie jest większym wyzwaniem dla społeczeństw niż pierwsza. Wiemy, jakie są zagrożenia z 'przesterowaniem' restrykcji, spora część poddanych im obywateli jest zdania, że zagrożenie nie jest poważne. Mniejsza jest też bariera strachu i niewiedzy, która mobilizowała społeczeństwa i popychała je do wspólnego działania. Większe za to zmęczenie aparatu państwowego i służb medycznych" - piszą autorzy tygodnika.

Tygodnik "Do Rzeczy": Czy zwierzęta to ludzie?

"Pytanie o granicę rozszerzania ludzkich praw na zwierzęta nie jest jedynie retoryczne. Bojownicy o 'prawa zwierząt' nigdy nie wyjaśnili, gdzie jest limit i dlaczego krowa ma mieć tak szerokie prawa, a już szczur niekoniecznie. Chociaż może po prostu nie wszystko nam jeszcze powiedzieli - pisze w "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha w artykule "Uczłowieczanie zwierząt".

Z kolei były już minister rolnictwa i polityk PiS Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje w wywiadzie z tygodnikiem, że "humanizacja zwierząt to dehumanizacja człowieka".

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)