Trwa ładowanie...
dn8b4qy

Koronawirus. Projekt ustawy "o dobrym Samarytaninie" jest już w Sejmie

W poniedziałek po południu do Sejmu wpłynął projekt noweli ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. We wtorek ma się nim zająć Sejm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Projekt ustawy "o dobrym Samarytaninie" jest już w Sejmie
Koronawirus. Projekt ustawy "o dobrym Samarytaninie" jest już w Sejmie (Getty Images, Fot: Adam Jankowski, Polska Press)
dn8b4qy

Projekt ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19 wpłynął do Sejmu jako przedłożenie poselskie. Ma to przyspieszyć prace nad nim - projekt poselski nie wymaga konsultacji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w ustawie znajdzie się zapis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla tych lekarzy, którzy w ramach walki z COVID-19, w ramach panującej epidemii popełnią błąd. - Jeżeli ten błąd będzie miał charakter nieumyślny, nie będzie miał charakteru takiego oczywistego zaniedbania, wtedy jest wyłączony rygor sankcji karnej - zaznaczył.

Kancelaria Premiera przekazała na Twitterze, że projekt ustawy zdrowotnej, zwany też ustawą "o dobrym Samarytaninie" to m. in: bezpieczeństwo prawne dla lekarzy walczących z Covid-19; 200 proc. dodatku za walkę z Covid-19; 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji dla medyków; możliwość pracy na kwarantannie za zgodą pracodawcy.

To jednak tylko część zapisów, które znalazły się w projekcie. Jak informuje rmf24.pl duża część przepisów dotyczy delegowania lekarzy i pielęgniarek do pracy przy zwalczaniu epidemii. Zgodnie z nimi samorządy będą miały 7 dni od wejścia ustawy w życie na przygotowanie listy wszystkich lekarzy i pielęgniarek, które można skierować do pracy.

dn8b4qy

To samo dotyczy studentów medycyny, doktorantów oraz wszystkich osób z wykształceniem medycznym. Ich listę mają przygotować rektorzy uczelni medycznych.

Do projektu ustawy wpisano też nakaz zakrywania nosa i ust, jako formę stosownych środków walki z epidemią. Ma to zakończyć dyskusję na temat tego, czy obecne obostrzenia wprowadzane rozporządzeniem rządu są zgodne z prawem.

Sejm ma zająć się projektem ustawy na najbliższym posiedzeniu - już we wtorek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dn8b4qy

Podziel się opinią

Share
dn8b4qy
dn8b4qy
Więcej tematów