Trwa ładowanie...
d2j1kvc

Koronawirus. Prezydent Niemiec chce globalnego sojuszu przeciwko pandemii

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i szefowie innych państw wzywają do utworzenia globalnego sojuszu przeciwko pandemii. - Wirus nie oszczędzi żadnego kraju, musimy współpracować - podkreślają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent RFN Frank Walter-Steinmeier (zdj. arch.)
Prezydent RFN Frank Walter-Steinmeier (zdj. arch.) (East News, Fot: Guido Bergmann/Polaris Images/East News)
d2j1kvc

"Pandemia nie oszczędzi żadnego kraju, bez względu na to, jak zaawansowana jest jego gospodarka, możliwości i technologia. Wobec tego wirusa wszyscy jesteśmy równi i musimy współpracować, aby go zwalczyć" - czytamy w artykule gościnnym opublikowanym na łamach "Financial Times". Wśród jego autorów jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz przywódcy Jordanii, Ekwadoru, Singapuru i Etiopii.

Nie czas teraz na geopolityczne wojny – piszą autorzy. Nowy globalny sojusz musi zrobić wszystko, co możliwe, aby opracować metody leczenia i szczepionkę oraz podzielić je sprawiedliwie na cały świat. "Dzielona na cały świat wiedza i przyspieszone badania w globalnej sieci naukowców znajdą również decydującą odpowiedź na nasze dzisiejsze problemy" - czytamy. Każde opóźnienie kosztuje życie.

"To co najlepsze i najgorsze w ludziach"

Autorzy apelu zaznaczają, że są świadomi, iż taki sojusz wielu aktorów nie będzie łatwy do stworzenia ani kierowania nim. "Wierzymy jednak, że próba jest warta każdego wysiłku".

d2j1kvc

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Adam Bodnar o "kneblowaniu ust" lekarzom

"Kryzysy tego rodzaju ujawniają w ludziach najlepsze i najgorsze" - piszą dalej. "Naszym zadaniem jako szefów państw jest wspieranie tych pierwszych i powstrzymywanie tych drugich". Wirus nie zostanie zwalczony tylko w jednym lub kilku krajach, a ludzie przeczuwają, że świat po kryzysie nie będzie już taki sam.

Szefowie pięciu państw piszą: "wzywamy wszystkie podmioty, Grupę Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, międzynarodowe sojusze na rzecz szczepionek, fundacje charytatywne, naukowców i firmy farmaceutyczne, aby połączyły siły w oparciu o pracę Światowej Organizacji Zdrowia".

d2j1kvc

Największy kryzys od czasu II wojny światowej

Oprócz prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera pod publikacją w "Financial Times" podpisał się król Jordanii Abdullah II, prezydent Singapuru Halimah Yakob, jego etiopski odpowiednik Sahle-Work Zewde i prezydent Ekwadoru Lenin Moreno.

Według sekretarza generalnego ONZ António Guterresa nowy koronawirus jest dla świata największym kryzysem od czasów II wojny światowej. Wirus przyniesie recesję, "która prawdopodobnie nie ma analogii w najnowszej historii" - powiedział Guterres.

Według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa na całym świecie koronawirusem Sars-CoV-2 wywołującym chorobę płuc zaraziło się już ok. 855 tys. osób. Ponad 42 tys. zmarło.

Przeczytaj też: Akcja niemieckich rolników. Opłacało się czarterować samolot
Głosowanie korespondencyjne w czasach zarazy. Tak poradziła sobie Bawaria

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2j1kvc

Podziel się opinią

Share

d2j1kvc

d2j1kvc
Więcej tematów