Koronawirus. Powstają specjalne poradnie. Skorzystają ci, którzy wyzdrowieli, ale wcale zdrowi nie są
Najpierw w Rzeszowie, teraz - w Łodzi i Zgierzu. W Polsce powstają poradnie dla ozdrowieńców z koronawiusa. Co prawda przeszli oni COVID-19, ale mają często inne dolegliwości - od problemów sercowych po depresję. Mogą się wówczas zgłosić do jednej ze specjalnych placówek.
22.08.2020 15:11
Koronawirus pokonany, ale problemy zdrowotne nie znikają. Przy Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi oraz w Centrum Medycznym Boruta w Zgierzu otworzyły się nowe poradnie dla ozdrowieńców z koronawirusa.
Na pomysł wpadł dr Michał Chudzik, kardiolog z Łodzi. Jak podkreśla - po przejściu koronawirusa ozdrowieńcy cierpią na różne powikłania, jednak są to głównie problemy kardiologiczne.
Poradnie zapewniają więc opiekę kardiologiczną, ale współpracują też m.in. z nefrologiem, pulmunologiem, specjalistą od naczyń krwionośnych. Ozdrowieńcy mogą też liczyć na pomoc psychologa.
Koronawirus w Polsce. Poradnie będą prowadzić "badania nad zdrowieniem"
Poradnie będą też prowadzić badania naukowe dotyczące zdrowienia z koronawirusa.
- COVID-19 to nowa choroba i wiele nadal o niej nie wiemy. Mamy badania naukowe nad ozdrowieńcami z Chin, ale dla nas ważniejsze jest to, jak choruje i zdrowieje polska populacja - tłumaczy "Dziennikowi Łódzkiemu "dr Chudzik.
Do tej pory do poradni zgłosiło się prawie 200 osób - to około 5 proc. ozdrowieńców z regionu łódzkiego. Porady udzielane są za darmo, w ramach NFZ.
Koronawirus. Poradnia działa też w Rzeszowie
Najprawdopodobniej pierwsza tego typu poradnia w Polsce pojawiła się w Rzeszowie w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Działa ona od początku lipca.
Tu również można zdiagnozować i leczyć powikłania po przebyciu koronawirusa. Co więcej, mogą się do niej zgłaszać także pacjenci spoza Podkarpacia.
Pacjenci także przyjmowani są w ramach NFZ.
Źródło: Dziennik Łódzki, Wyborcza Rzeszów