Koronawirus. Postępy w pracach nad szczepionką na Covid-19
Koronawirus. W Niemczech trwają intensywne prace nad szczepionką na Covid-19. Pierwsza może trafić na rynek już na początku 2021 roku.
Instytut Paula Ehrlicha (PEI) po raz pierwszy zatwierdził badania kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi w publicznych placówkach badawczych. - Prace nad szczepionką na chorobę Covid-19 prowadzone w placówkach akademickich w Niemczech należą do najbardziej zaawansowanych na całym świecie - stwierdził prezes PEI Klaus Cichutek.
Zrzeszone w Niemieckim Centrum Badań Zakaźnych (DZIF) placówki rozpoczynają pierwszą fazę badań klinicznych nad tzw. szczepionką wektorową. Szczepionka ma być podawana dwa razy co 28 dni 30 zdrowym dorosłym w Hamburgu. Połowa z nich otrzyma niską a połowa wysoką dawkę. W celu porównania wyników podobna grupa otrzyma placebo.
Koronawirus. "Zdecydowane przyśpieszenie prac"
W badaniach uczestniczą uniwersytety w Monachium, Hamburgu, Marburgu, Hamburgu i firma IDT Biologika. Jak zaznaczył wirusolog prof. Gerd Sutter, DZIF może oprzeć się na badaniach nad innymi rodzajami koronawirusów prowadzonych w ostatnich latach. Dlatego możliwe jest obecnie zdecydowane przyśpieszenie prac nad Covid-19.
- Szczepionkę wektorową z powodzeniem zastosowano już wcześniej w Hamburgu przeciwko wirusowi Mers - wyjaśniła kierownik badań klinicznych w Szpitalu Uniwersyteckim Hamburg-Eppendorf, Marylyn Addo.
W drugiej fazie badań klinicznych nowa szczepionka przeciwko Covid-19 ma zostać wypróbowana na grupie 600 osób, w trzeciej ma zostać podana 20 tys. osobom. Badania te finansowane są z budżetu niemieckiego ministerstwa nauki.
Pierwsza szczepionka na początku 2021 roku
Jak zaznaczył Klaus Cichutek, w normalnych warunkach od wynalezienia szczepionki do jej szerokiego zastosowania mija 15 lat. W obecnych warunkach możliwe jest skrócenie tego czasu do 10-16 miesięcy.
W opinii Cichutka, pierwsza bezpieczna szczepionka na Covid-19 trafi na rynek na początku 2021 roku.
Według Cichutka, obecnie na całym świecie prowadzonych jest 41 badań klinicznych szczepionek przeciwko Covid-19. W Niemczech nad szczepionką pracują firmy Biontech z Moguncji, Curevac z Tybingi i Jannsen-Cilag z Neuss należąca do amerykańskiego koncernu Johnson+Johnson.
Państwowy Instytut Paula Ehrlicha odpowiada w Niemczech za wydawanie zezwoleń na badania i stosowanie szczepionek.
(EPD/du)
Przeczytaj także: