Trwa ładowanie...

Koronawirus. Postępy w pracach nad szczepionką na Covid-19

Koronawirus. W Niemczech trwają intensywne prace nad szczepionką na Covid-19. Pierwsza może trafić na rynek już na początku 2021 roku.

Koronawirus. Kiedy szczepionka?Koronawirus. Kiedy szczepionka?Źródło: East News
d1ivneh
d1ivneh

Instytut Paula Ehrlicha (PEI) po raz pierwszy zatwierdził badania kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi w publicznych placówkach badawczych. - Prace nad szczepionką na chorobę Covid-19 prowadzone w placówkach akademickich w Niemczech należą do najbardziej zaawansowanych na całym świecie - stwierdził prezes PEI Klaus Cichutek.

Zrzeszone w Niemieckim Centrum Badań Zakaźnych (DZIF) placówki rozpoczynają pierwszą fazę badań klinicznych nad tzw. szczepionką wektorową. Szczepionka ma być podawana dwa razy co 28 dni 30 zdrowym dorosłym w Hamburgu. Połowa z nich otrzyma niską a połowa wysoką dawkę. W celu porównania wyników podobna grupa otrzyma placebo.

Koronawirus. "Zdecydowane przyśpieszenie prac"

W badaniach uczestniczą uniwersytety w Monachium, Hamburgu, Marburgu, Hamburgu i firma IDT Biologika. Jak zaznaczył wirusolog prof. Gerd Sutter, DZIF może oprzeć się na badaniach nad innymi rodzajami koronawirusów prowadzonych w ostatnich latach. Dlatego możliwe jest obecnie zdecydowane przyśpieszenie prac nad Covid-19.

d1ivneh

- Szczepionkę wektorową z powodzeniem zastosowano już wcześniej w Hamburgu przeciwko wirusowi Mers - wyjaśniła kierownik badań klinicznych w Szpitalu Uniwersyteckim Hamburg-Eppendorf, Marylyn Addo.

W drugiej fazie badań klinicznych nowa szczepionka przeciwko Covid-19 ma zostać wypróbowana na grupie 600 osób, w trzeciej ma zostać podana 20 tys. osobom. Badania te finansowane są z budżetu niemieckiego ministerstwa nauki.

Pierwsza szczepionka na początku 2021 roku

Jak zaznaczył Klaus Cichutek, w normalnych warunkach od wynalezienia szczepionki do jej szerokiego zastosowania mija 15 lat. W obecnych warunkach możliwe jest skrócenie tego czasu do 10-16 miesięcy.

d1ivneh

W opinii Cichutka, pierwsza bezpieczna szczepionka na Covid-19 trafi na rynek na początku 2021 roku.

Według Cichutka, obecnie na całym świecie prowadzonych jest 41 badań klinicznych szczepionek przeciwko Covid-19. W Niemczech nad szczepionką pracują firmy Biontech z Moguncji, Curevac z Tybingi i Jannsen-Cilag z Neuss należąca do amerykańskiego koncernu Johnson+Johnson.

Państwowy Instytut Paula Ehrlicha odpowiada w Niemczech za wydawanie zezwoleń na badania i stosowanie szczepionek.

d1ivneh

(EPD/du)

Przeczytaj także:

Aleksandra Dulkiewicz o wolności w Polsce: tak jak w III Rzeszy. Joanna Scheuring-Wielgus komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj