Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polska i Szwecja wyjątkami w UE. Nowy raport ws. pandemii

Koronawirus. Pierwsza fala zakażeń SARS-CoV-2 minęła szczyt we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji - podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Unijna agencja przedstawiła nowy raport ws. pandemii.

Koronawirus. Polska i Szwecja wyjątkami w UE. Nowy raport ws. pandemiiŹródło: PAP
dfwpo4f
dfwpo4f

Najnowszy raport ECDC, który obejmuje okres od 31 grudnia do 9 czerwca, wskazuje, że w krajach europejskich dzięki restrykcjom udało się zmniejszyć poziom zakażeń o 80 proc. w porównaniu ze szczytem pandemii - podaje PAP w serwisie poświęcony SARS-CoV-2. Uśredniając, w krajach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Wielkiej Brytanii przypadł on na 9 kwietnia.

Nie wszędzie sytuacja jest jednak taka sama, a w dwóch państwach liczba przypadków i zachorowań w ujęciu 14-dniowym cały czas rośnie.

"Początkowa fala transmisji minęła szczyt we wszystkich krajach oprócz Polski i Szwecji" - stwierdzono w aktualizacji oceny ryzyka dotyczącej COVID-19.

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty odpowiada Leszkowi Millerowi. "Takiej starości się boję"

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Raport unijnej agencji wskazuje, że zapadalność na COVID-19 w Polsce i Szwecji jest na najwyższym poziomie od początku pandemii w obu krajach. W przypadku Szwecji eksperci unijni - podobnie jak władze w Sztokholmie - podkreślają, że wytłumaczeniem może być wzrost liczby wykonywanych testów.

dfwpo4f

Choć całkowita liczba zakażeń sugeruje duże różnice między państwami europejskimi, to stan pandemii w zdecydowanej większości z nich jest w ocenie ECDC podobny - wyjaśnia PAP. W 28 państwach średnia liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 z ostatnich dwóch tygodni to mniej niż 20 na 100 tys. mieszkańców. W tym przedziale jest właśnie Polska.

Z kolei w Szwecji to powyżej 100 przypadków.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
dfwpo4f

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfwpo4f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfwpo4f
Więcej tematów