PolskaKoronawirus. Połowa Polaków nie chce szczepień

Koronawirus. Połowa Polaków nie chce szczepień

Liczba Polaków, którzy zdecydowanie popierają pomysł szczepień, znacząco zmalała w ciągu ostatniego miesiąca. Rośnie za to liczba sceptyków. To wszystko w czasie, kiedy dwa koncerny farmaceutyczne opracowały szczepionki na COVID-19, które wykazują ponad 90 proc. skuteczności.

Koronawirus. Połowa Polaków nie chce szczepień
Koronawirus. Połowa Polaków nie chce szczepień
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że połowa Polaków nie zdecyduje się na szczepienie przeciwko koronawirusowi, kiedy będzie już ono dostępne.

Zdecydowaną chęć zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi deklaruje w badaniu 15,9 proc. Polaków. Odpowiedź "raczej tak" wybrało aż 26,7 proc. badanych. Zdecydowanie odmawia jej aż 28 proc., a 22,2 proc. to odpowiedź "raczej nie".

Zaskakujące jest również to, że liczba niechętnych wzrosła w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym w październiku. W październiku sprzeciw wobec szczepienia deklarowało 46,2 proc. ankietowanych, a dziś jest to aż 50,2 proc. Zmalała także liczba osób zdecydowanie popierających.

Koronawirus. Szczepionki Pfizer i Moderny

W ostatnim czasie dwa koncerny farmaceutyczne - Pfizer i Moderna - ogłosiły, że opracowywane przez nich szczepionki na COVID-19 mają skuteczność powyżej 90 procent.

Obie szczepionki zostały opracowane z użyciem matrycowego RNA - rodzaju kwasu rybonukleinowego, którego funkcją jest przenoszenie informacji genetycznej. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł rozpoznać obce białko i zmobilizować się do walki, jeśli zarazimy się wirusem.

Skuteczność szczepionki firmy Pfizer oceniana jest na ponad 90 proc. W ramach testów podano ją łącznie 43 tys. ochotników, spośród których mniej niż 10 proc. zachorowało na COVID-19.

Koncern Modrna prowadził swoje badania z udziałem 30 tys. ochotników. Ich szczepionka okazała się być skuteczna w 94,5 proc. Firma przekazała także informacje, że ich preparat nie tylko przeciwdziała zakażeniu wirusem, ale gwarantuje także lżejszy przebieg choroby, jeśli doszło już do zachorowania.

Obie szczepionki muszą zostać podane w dwóch dawkach.

Zobacz także: Tłit - Radosław Fogiel i Robert Biedroń

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (65)