Trwa ładowanie...
d3on8g1

Koronawirus. Ozdrowieńcy zaskoczeni. Co z ulgami od Morawieckiego?

Koronawirus. Rząd zachęca osoby, które przeszły COVID-19 do oddawania osocza. Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki mówił o pakiecie ulg dla dawców. Okazuje się, że odpowiednich przepisów jeszcze nie ma.
Share
Koronawirus. Nie ma przepisów ws. ulg za oddanie osacza. Mimo zapowiedzi premiera
Koronawirus. Nie ma przepisów ws. ulg za oddanie osacza. Mimo zapowiedzi premieraŹródło: KPRM
d3on8g1

O pakiecie ulg dla ozdrowieńców premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej 25 listopada. - Można korzystać i z ulgi podatkowej PIT, tzw. ulgi na darowizny, 2 dni wolne od pracy, a także ulgi na transport kolejowy czy miejski, jak również pakiet konsultacji medycznych - wyliczał, tak jakby te ulgi już obowiązywały.

Tymczasem w punktach, gdzie przyjmowane jest osocze, chętni słyszą, że informacja o dodatkowych korzyściach dla dawców znana jest tylko z mediów i nie ma do tego podstaw prawnych - podaje RMF FM.

Rzecznik resortu zdrowia przyznał w rozmowie ze stacją, że prace nad przepisami dotyczących benefitów dla dawców osocza trwają. - Są na ukończeniu - powiedział Wojciech Andrusiewicz, pytany o projekt ustawy.

d3on8g1

Zobacz też: Szczyt epidemii za nami? Lekarz mówi, na co zwrócić uwagę

Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia oznaczają, że - mimo słów premiera Morawieckiego o korzyściach, z których już "można korzystać" - ozdrowieńcy na pakiet ulg muszą poczekać. Rzecznik resortu nie wskazał terminu, kiedy stosowne przepisy mogą wejść w życie.

Koronawirus. Osocze jednego dawcy może pomóc 3 chorym

Niezależnie od benefitów osocze może oddać, każdy, kto przeszedł COVID-19, a chorobę miał potwierdzoną testem. Osocze zawiera przeciwciała, które neutralizują koronawirusa, a tym samym blokują jego namnażanie. Osocze jest pilnie poszukiwane, a bliscy zakażonych szukają dawców także w sieci.

d3on8g1

- Jedna osoba oddaje osocze w objętości 600 ml, co daje trzy jednostki, dla trzech chorych - powiedziała WP dr Joanna Wojewoda, kierownik Działu Dawców i Pobierania w RCKiK w Warszawie.

Osocze można oddać najwcześniej po 28 dniach od wyzdrowienia po potwierdzonej przebytej chorobie COVID-19 lub po 18 dniach od zakończenia izolacji.

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski podczas konferencji na temat oddawania osocza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3on8g1

Podziel się opinią

Share
d3on8g1
d3on8g1
Więcej tematów