Trwa ładowanie...

Koronawirus. Otwarte granice wewnętrzne UE. Nie wszędzie nas jednak chcą

Koronawirus w Polsce i na świecie. Od północy na granicy wewnętrznej - z krajami UE - zniesione zostały kontrole graniczne. Nie ma już także obowiązku przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny po przyjeździe. Ograniczenia zniesiono również na przejściach lotniczych i morskich.
Share
Koronawirus. Otwarte granice. Nie wszędzie nas jednak chcą
Koronawirus. Otwarte granice. Nie wszędzie nas jednak chcąŹródło: PAP
d2gfgu9

Od północy nie obowiązują już kontrole graniczne na granicach z Niemcami, Czechami i Słowacją, a od godz. 9 w piątek - z Litwą. - To oznacza zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania - mówi w rozmowie z RMF FM por. Agnieszka Golias, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej.

Warto pamiętać jednak, że wyjeżdżając z Polski trzeba uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy. Tam nadal może być obowiązek kwarantanny.

Ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na granicy zewnętrznej UE, czyli na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą - przypominają polskie służby. Trzeba pamiętać, że z obowiązku kwarantanny zastosowano tam wiele wyłączeń.

d2gfgu9

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty odpowiada Leszkowi Millerowi. "Takiej starości się boję"

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Kwarantanny nie muszą odbywać również cudzoziemcy przekraczający granicę zewnętrzną, którzy przejeżdżają przez Polskę do miejsca zamieszkania na terenie UE lub krajów członkowskich EFTA, jeśli posiadają zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w tych krajach.

d2gfgu9

Pierwsze samochody wjechały do Polski od razu po zdjęciu zapór.

  Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Granice zewnętrzne UE pozostają nadal zamknięte.

Koronawirus. Otwarte granice. Nie wszędzie nas jednak chcą

Mimo decyzji naszych władz ministerstwo spraw zagranicznych Czech poinformowało, że otwarcie w sobotę granicy z Polską nie oznacza nieograniczonych podróży jeszcze przez najbliższy weekend. Czeskie ograniczenia - testy lub kwarantanna - będą obowiązywały do poniedziałku 15 czerwca.

d2gfgu9

Czesi zakomunikowali również, że województwo śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmie go przywrócenie 15 czerwca normalnego ruchu granicznego.

  PAP
Źródło: PAP

MSZ w Pradze przypomniało, że ewentualny wyjazd do Polski i powrót przed poniedziałkiem oznaczają obowiązek posiadania negatywnego testu na obecność koronawirusa lub 14-dniową kwarantannę. "Proponujemy wstrzymać się z zakupami" – napisano na oficjalnym koncie na Twitterze resortu dyplomacji pod adresem osób, które planowały weekendowy wyjazd do Polski.

Mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gfgu9

Podziel się opinią

Share
d2gfgu9
d2gfgu9
Więcej tematów