Koronawirus. Odmrażanie gospodarki na granicach? Jest rozporządzenie MSWiA
Epidemia koronawirusa spowodowała konieczność zablokowania ruchu granicznego w Polsce. Blokada poskutkowała utratą pracy przez wielu pracowników transgranicznych. Dziś ogłoszono kolejne etapy odmrażania gospodarki. MSWiA opublikowało również nowe rozporządzenie ws. granic.
29.04.2020 19:47
Rozporządzenie szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego pojawiło się w środę po południu.
Koronawirus w Polsce. Rozporządzenie MSWiA ws. granic
Przypomnijmy, od połowy marca w Polsce zablokowany jest ruch graniczny. Nie funkcjonują loty międzynarodowe, nie ma też połączeń kolejowych. Nasi obywatele po wjeździe do kraju są odsyłani na 14-dniową kwarantannę. Wyjątek stanowią osoby pracujące w transporcie międzynarodowym.
Jak czytamy w rozporządzeniu, blokada granic dalej będzie przedłużana. "Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) zostaje przedłużona o kolejne 10 dni - od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach" - czytamy w komunikacie biura prasowego MSWiA.
Odmrażanie gospodarki. Granice dalej zamknięte
Sytuacja jest poważna, ponieważ epidemia koronawirusa i wynikająca z niej blokada uderzyła też w obywateli RP pracujących w miejscowościach przyległych do granic Polski. Chodzi m.in. o Cieszyn i Zgorzelec, gdzie mieszkańcy często pracują po drugiej stanie granicy. Mimo wprowadzenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki, nie znalazły się tam rozwiązania dla tych osób. Jak w Sejmie mówiła w środę minister Marlena Maląg, pracownicy transgraniczni mogą zarejestrować się tymczasowo jako osoby bezrobotne.
W komunikacie MSWiA czytamy też, że kontrole na granicy wewnętrznej będą odbywały się w 42 punktach granicznych: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach. Granic będzie pilnowała policja, wojsko oraz straż graniczna.
Odraczanie odmrażania gospodarki w tym sektorze to również utrapienie dla cudzoziemców. "Duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa" - tłumaczy MSWiA.
Od zakazu istnieją jednak pewne wyjątki. Do Polski wjadą m.in. cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP lub pozostają pod stałą opieką obywateli RP, a także cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka oraz cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP. Blokada granic nie obejmuje również szefów misji dyplomatycznych oraz członków personelu dyplomatyczno-konsularnego misji. Są to osoby, które posiadają stopień dyplomatyczny, a także członkowie ich rodzin.
Odmrażanie gospodarki. Rząd wprowadza kolejny etap
Przypomnijmy, w środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wprowadzenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Większość obostrzeń zostanie złagodzenia już w poniedziałek 4 maja. To wtedy otwarte zostaną galerie handlowe. Będziemy mogli udać się też do hoteli i domów wczasowych. W związku z szerszym otwarciem sklepów zlikwidowane zostaną też godziny dla seniorów.
Wyjątkiem w kolejnym etapie odmrażania gospodarki są żłobki oraz przedszkola, które również będą mogły znów przyjmować dzieci. To będzie mogło nastąpić 6 maja. Termin budzi sporo kontrowersji. Oburzeni są zwłaszcza włodarze miast, na których spadł obowiązek decydowania o tym, które dzieci będą mogły w takich zajęciach uczestniczyć i czy w ogóle przedszkola i żłobki w regionie zostaną otwarte.
Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!