Koronawirus. Obama, Bush i Clinton zaszczepią się przeciw COVID. W Polsce to nie przejdzie?
Barack Obama, Bill Clinton oraz George W. Bush - byli amerykańscy prezydenci dają przykład światowym przywódcom jak reagować na pandemię koronawirusa. Politycy zapowiedzieli, że zaszczepią się na COVID-19... przed kamerami. Wirtualna Polska sprawdziła, czy taka inicjatywa w Polsce spotkałaby się z aplauzem rodzimych polityków.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków w ciągu najbliższych dni ma zatwierdzić jedną ze szczepionek na COVID-19, jednak wśród części Amerykanów pojawia się obawa przed szczepieniami. Świadomi tego są trzej byli amerykańscy prezydenci, którzy zapowiedzieli akcję publicznego szczepienia.
- Obiecuję, że kiedy będzie ona dostępna dla osób z grupy mniejszego ryzyka, przyjmę ją (...). Być może wezmę ją na antenie telewizji albo nagram to, żeby ludzie wiedzieli, że ufam nauce, a nie ufam zarażaniu się COVID-em - oświadczył Barack Obama. Wtóruje mu inny Demokrata - Bill Clinton.
Rzecznik byłego 42. prezydenta USA zapowiedział, że polityk "przyjmie publicznie szczepionkę, jeśli skłoni to wszystkich Amerykanów do zrobienia tego samego". Z kolei George W. Bush w zaciszu i z dala od błysku fleszy rozmawiał z dr. Anthonym Faucim. Republikanin zapewnił głównego epidemiologa, że "chce zrobić wszystko, co może, by pomóc zachęcić ludzi do szczepień".
Awantura w PiS. Radosław Fogiel: istnieje możliwość rozstania
Koronawrius. Mamy komentarze byłych prezydentów Polski dotyczące szczepień
Wirtualna Polska sprawdziła, czy podobna akcja cieszyłaby się zainteresowaniem nad Wisłą. Jako pierwszy zareagował były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Pan prezydent zaszczepi się przeciw COVID-19 i będzie też zachęcał Polaków do tego, aby się szczepili - przekazuje w rozmowie z WP dyrektor biura polityka Aleksandra Łaszewska.
O opinię zapytaliśmy również Bronisława Komorowskiego. Przypomnijmy, że polityk dwa tygodnie temu został przetransportowany do stołecznego szpitala po tym, jak wykryto u niego zakażenie koronawirusem. - Bardzo chętnie wsparłbym taką akcję w Polsce, jednak wszystko zależy od zaleceń lekarzy, czy osoby, które przechorowały COVID będą także szczepione - mówi w rozmowie z WP Bronisław Komorowski.
- Akcja zachęcająca do szczepień, taka jaką planują byli prezydenci USA, jest na pewno potrzebna także w Polsce, gdzie w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo dużo głosów środowiska antyszczepionkowców - dodaje były prezydent. Jak informuje nas dyrektor jego biura, polityk na szczęście czuje się dobrze i chorobę przechodzi łagodnie.
Koronawirus. Stanisław Karczewski: będę aktywnie wspierał akcję szczepień
Nieuchwytny był prezydent Lech Wałęsa, jednak jego biuro przekazało, że były lider "Solidarności" udzieli komentarza w poniedziałek. Wirtualna Polska próbowała także skontaktować się z Pałacem Prezydenckim - sam Andrzej Duda w mediach społecznościowych promował akcję oddawania osocza po tym, jak przeszedł COVID-19.
Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy prezydent byłby gotów wesprzeć akcję pro-szczepionkową swoim patronatem. Zdecydowanym zwolennikiem wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości jest Stanisław Karczewski.
- Taka promocja szczepień jak w USA jest bardzo potrzebna. Najważniejsze jest obecnie przygotowanie do organizacji szczepień w Polsce, bo to duże przedsięwzięcie dla rządu i ministerstwa zdrowia (...). Sam się nie zaszczepię, ponieważ nie tak dawno przeszedłem koronawirusa. Jednak popularyzacja szczepień jest w Polsce nadal ważna, ponieważ jeszcze nie tak dawno ten "ruch anty-szczepionkowy" był bardzo groźny - mówi w rozmowie z WP były marszałek Senatu.
Stanisław Karczewski zapewnił, że jeszcze nie wie w jakiej formie, ale "na pewno aktywnie" będzie wspierał akcję szczepień przeciwko COVID-19. - Myślę, że apel ze strony Pałacu Prezydenckiego byłby bardzo dobry. Poza tym pan prezydent jako ozdrowieniec oddał osocze i to również była promocja i zachęta, aby po przejściu choroby tego dokonać - dodał polityk PiS.
Na mocy decyzji Rady Ministrów Polska złożyła zamówienie na 45 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Ma ona być darmowa i dobrowolna. - Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków - ogłosił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.
Jako pierwsi na świecie szczepionkę przeciw koronowirusowi dopuścili Brytyjczycy. Londyn poinformował, że w środę agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA wydała pozytywną zgodę na szczepienia specyfikiem firm Pfizer i BioNTech. Masowa akcja szczepień na Wyspach ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu.