Koronawirus. Nowe wieści z Holandii ws. stosowania szczepionek AstraZeneca
Holenderscy naukowcy twierdzą, że dwutygodniowa przerwa w stosowaniu preparatu AstraZeneca na terenie Niderlandów doprowadziła do śmierci 13 osób. Ich oświadczenie może rzucać nowe światło na mocno nadwyrężony wizerunek szczepionek brytyjsko-szwedzkiego koncernu.
Naukowcy ze szpitala akademickiego Uniwersytetu Radboud oraz szpitala klinicznego Canisius-Wilhelmina w Nijmegen stwierdzili, że decyzja niderlandzkiego ministerstwa zdrowia o wstrzymaniu w marcu na dwa tygodnie stosowania szczepionki AstraZeneca, doprowadziła do śmierci 13 osób zakażonych COVID-19.
Jak podaje PAP, "The Dutch Journal of Medicine" opublikował artykuł pięciu naukowców, którzy powiązani są z prestiżowymi placówkami medycznymi z Nijmegen. Naukowcy przypominają w nim m.in., że 14 marca minister zdrowia Hugo de Jonge zablokował możliwość stosowania szczepionek firmy AstraZeneca na dwa tygodnie. Jego decyzja miała mieć związek z pojawiającymi się informacjami o ciężkiej zakrzepicy i małopłytkowości po zastosowaniu preparatu.
ZOBACZ: Czystki w mediach przejmowanych przez PiS. Polityk ostrzega
Odwołano prawie 300 tys. szczepień
Według naukowców przerwa ta okazała się błędem. "Wstrzymanie podawania szczepionki przyniosło większe szkody niż jakiekolwiek skutki uboczne, którym udało się zapobiec” - napisali lekarze.
Naukowcy wskazują też, że decyzja niderlandzkiego ministra zdrowia spowodowała odwołanie niemal 300 tys. szczepień. Z ich wyliczeń wynika, że efekcie doszło również do 1312 dodatkowych zakażeń, zwłaszcza u osób narażonych na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem. Chodzi głównie o osoby przewlekle chore oraz te po 60. roku życia.
Więcej korzyści niż skutków ubocznych
Inne wyliczenia autorów publikacji wskazały z kolei, że wstrzymanie podawania szczepionek AstraZeneca doprowadziło także do skierowania do szpitali dodatkowych 90 osób. Podkreślają przy tym, że 30 trafiło na oddziały intensywnej terapii, a śmierć odniosło 13 pacjentów.
"Korzyści wynikające ze szczepienia szczepionką AstraZeneca znacznie przewyższają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Politycy i społeczeństwo muszą być tego świadomi i dopilnować, aby decyzje były uzasadnione w obiektywny sposób" - stwierdzili naukowcy na końcu opublikowanego artykułu.
Źródło: PAP