Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nowe obostrzenia spowodują paraliż na polskich granicach? Brak rozporządzenia

Koronawirus. Według nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od soboty 27 lutego, osoby przekraczające granice Czech i Słowacji muszą odbyć kwarantannę (negatywny wynik testu też z niej zwalnia). Nadal jednak nie opublikowano rozporządzenia w tej sprawie. Jak wskazuje RMF FM, może to spowodować paraliż na polskich granicach.

Share
Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia związane z przekraczaniem granic
Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia związane z przekraczaniem granicŹródło: East News, fot: WOJCIECH STROZYK
d3chj46

- Od 27 lutego obowiązywać będzie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki - przekazał minister w trakcie środowej konferencji prasowej.

Z kwarantanny zwalnia również ujemny wynik testu (w chwili przekraczania granicy z Polską wynik testu nie może być starszy niż 2 doby, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu).

Zobacz też: Nowe obostrzenia od 27 lutego. Prezydent Poznania nie rozumie rządu Mateusza Morawieckiego

Nowe obostrzenia od 27 lutego. Nadal nie ma rozporządzenia

Nadal jednak rząd Mateusza Morawieckiego nie opublikował rozporządzania, które określa, jaki konkretnie test należy przedstawić przy wjeździe do naszego kraju.

d3chj46

RMF FM wskazuje, że rząd nie przekazał, czy chodzi o szybki test, antygenowy czy PCP. Rządzący nie wskazali także, w jakim języku i w jakiej formie mają być przedstawione wyniki.

Z nieoficjalnych informacji rozgłośni wynika, że rodzaj wykonanego testu może być dowolny. Wyniki mają być przedstawione w języku polskim lub angielskim.

Jak przekazał serwis rmf24.pl, kierowcy czy turyści, którzy właśnie wyruszają z Czech lub Słowacji do Polski, nadal nie mają oficjalnych informacji. Jeśli okaże się, że ich test nie spełni wymogów, będzie to wina rządu - wskazał dziennikarz Krzysztof Brenda.

Portalowi udało się także nieoficjalnie ustalić, że kontrole osób, które będą przyjeżdżać z Czech oraz Słowacji do naszego kraju, będą odbywać się przy drogach biegnących od granic.

d3chj46

Najprawdopodobniej będą to kontrole wyrywkowe. Strażników granicznych mają wspierać funkcjonariusze policji.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia od soboty 27 lutego

To jednak nie koniec restrykcji, które będą obowiązywać od soboty 27 lutego. Ministerstwo zadecydowało o wprowadzeniu ostrzejszych obostrzeń w województwie warmińsko-mazurski.

Tam od najbliższego weekendu znów zamknięte zostają m.in. hotele, baseny, korty, a także muzea, teatry oraz kina. Od poniedziałku do szkół na Warmii i mazurach nie pójdą także uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Oni wracają do nauki zdalnej.

Resort zdrowia zabrał głos także w sprawie zakrywania ust oraz nosa w przestrzeniach publicznych. Od soboty nosić można tylko maseczki. Zabronione jest nakładanie m.in. przyłbic, czy chust oraz innych zamienników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3chj46

Podziel się opinią

Share
d3chj46
d3chj46
Więcej tematów