PolskaKoronawirus. Nowe badania naukowców ujawniają niebezpieczeństwo

Koronawirus. Nowe badania naukowców ujawniają niebezpieczeństwo

Koronawirus jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny na niektórych tkaninach - wynika z najnowszych badań. Najgorzej jest z rzeczami z poliestru - wirus na nich łatwiej się przenosi i potrafi utrzymać nawet trzy dni, podczas gdy na innych przeżył jedynie 6 godzin.

Koronawirus. Nowe badania na tkaninach
Koronawirus. Nowe badania na tkaninach
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet De Montfort w Leicester testowano koronawirusa na poliestrze, polibawełnie (materiał powstały z połączenia dwóch głównych składników - poliestru oraz bawełny) i 100 proc. bawełnie. Wyniki wskazują, że największe zagrożenie stanowi poliester.

Badanie polegało na obserwacji kropel wirusa dodanych do tkanin. Następnie naukowcy monitorowali stabilność wirusa na każdym materiale przez 72 godziny.

Z obserwacji naukowców wynika, że poliester stanowi największe ryzyko przeniesienia wirusa, a po trzech dniach jest on nadal obecny na materiale i ma zdolność przenoszenia się na inne powierzchnie.

Na 100 proc. bawełnie wirus utrzymywał się przez 24 godziny, podczas gdy na polibawełnie wirus przeżył tylko sześć godzin.

Naukowcy alarmują, że są to materiały używane powszechnie w służbie zdrowia. Dlatego, gdy pielęgniarka wróci do domu w służbowym fartuchu, na którym znajdą się wirusy, może je przenieść na inne powierzchnie w swoim otoczeniu.

Zaleca się zatem, by wszystkie ubrania używane przez lekarzy, pielęgniarki i personel w szpitalach były prane na miejscu. W przypadku 100 proc. bawełny po zastosowaniu detergentu i wypraniu odzieży w min. 67 stopniach wirusa da się usunąć.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
koronawirustkaninabadanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)