Trwa ładowanie...
d2o9kul

Koronawirus. Niemcy. Gerhard Schroeder: bzdurne sankcje na Rosję muszą zniknąć

- Żaden rosyjski prezydent nie zwróci Ukrainie zagarniętego Krymu - stwierdza w najnowszym wywiadzie Gerhard Schroeder. Były kanclerz Niemiec apeluje do władz RFN o zbliżenie gospodarcze z Rosją, szczególnie podczas obecnej pandemii koronawirusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Rosji Władimir Putin oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (zdj. arch.)
Prezydent Rosji Władimir Putin oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (zdj. arch.) (PAP)
d2o9kul

- Europa nie ma innej alternatywy niż prowadzenie rozsądnych relacji z Rosją. Oczywiście FR może rozwijać się jednostronnie w kierunku chińskim, ale to nie jest w żywotnym interesie Europy, tym bardziej Niemiec. Potrzebujemy Rosji do rozwiązywania problemów międzynarodowych, potrzebujemy energii i rynku. Wszyscy w Europie próbują teraz ożywić gospodarkę po kryzysie związanym z koronawirusem. W takiej sytuacji utrzymywanie bzdurnych sankcji jest nieaktualne i one muszą zniknąć - stwierdza w rozmowie z "Der Tagesspiegel" Gehrard Schroeder.

Były kanclerz Niemiec z ramienia SPD stwierdza także, że "żaden gospodarz Kremla nie zwróci półwyspu Ukrainie". - To jest rzeczywistość - oznajmił polityk, który zasiada w rosyjskich spółkach gazowych - Gazpromie oraz Rosnieftcie. - Rosja, pomimo strasznej przeszłości, jest gotowa współpracować z nowymi Niemcami w duchu zaufania. To źle, że nadal popieramy sankcje wobec niej. Z jednej strony przywołują historyczne wspomnienia u Rosjan, z drugiej: nie zmieniają rosyjskiej polityki - tłumaczył swoją wypowiedź Schroeder.

Lewicowy polityk stwierdził także, że "jeśli ktoś zasiada w zarządzie amerykańskiej spółki (…) to nie zakłada się, że zajmuje takie, a nie inne stanowisko właśnie dlatego, że ma tam pracę. To zawsze dotyczy tylko Rosji". - Krytyka mojej osoby mnie nie dotyka - oznajmił były kanclerz Niemiec.

d2o9kul

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

Koronawirus a Unia Europejska. Schroeder: na początku popełniono błędy

Niemiecki polityk w wywiadzie dla "Der Tagesspiegel" pochwalił swoją następczynie za stwierdzenie, że "pandemia koronawirusa to największe wyzwanie po II wojnie światowej". - Uważam, że patos w przemówieniu Angeli Merkel był potrzebny, aby dotrzeć do wszystkich z przekazem. Pod tym względem krytyka oceny pani kanclerz jest zarówno tania, jak i fałszywa - ocenił wystąpienie polityk CDU Schroeder.

d2o9kul

Przy okazji były przewodniczący SPD skrytykował Unię Europejską za podejście do pandemii. - Na początku popełniono błędy. We Włoszech szalę goryczy przelał fakt, że pomoc dla Italii nie została dostarczona natychmiastowo. Wątpliwości wywołała także kwestia niemieckiej solidarności wobec Hiszpanii i Francji. Ale teraz Wspólnota jest na dobrej drodze - ocenił Gerhard Schroeder.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o9kul

Podziel się opinią

Share
d2o9kul
d2o9kul
Więcej tematów