Trwa ładowanie...

Koronawirus. Niemcy. Gerhard Schroeder: bzdurne sankcje na Rosję muszą zniknąć

- Żaden rosyjski prezydent nie zwróci Ukrainie zagarniętego Krymu - stwierdza w najnowszym wywiadzie Gerhard Schroeder. Były kanclerz Niemiec apeluje do władz RFN o zbliżenie gospodarcze z Rosją, szczególnie podczas obecnej pandemii koronawirusa.
Share
Prezydent Rosji Władimir Putin oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (zdj. arch.)
Prezydent Rosji Władimir Putin oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (zdj. arch.)Źródło: PAP
d3onaox

- Europa nie ma innej alternatywy niż prowadzenie rozsądnych relacji z Rosją. Oczywiście FR może rozwijać się jednostronnie w kierunku chińskim, ale to nie jest w żywotnym interesie Europy, tym bardziej Niemiec. Potrzebujemy Rosji do rozwiązywania problemów międzynarodowych, potrzebujemy energii i rynku. Wszyscy w Europie próbują teraz ożywić gospodarkę po kryzysie związanym z koronawirusem. W takiej sytuacji utrzymywanie bzdurnych sankcji jest nieaktualne i one muszą zniknąć - stwierdza w rozmowie z "Der Tagesspiegel" Gehrard Schroeder.

Były kanclerz Niemiec z ramienia SPD stwierdza także, że "żaden gospodarz Kremla nie zwróci półwyspu Ukrainie". - To jest rzeczywistość - oznajmił polityk, który zasiada w rosyjskich spółkach gazowych - Gazpromie oraz Rosnieftcie. - Rosja, pomimo strasznej przeszłości, jest gotowa współpracować z nowymi Niemcami w duchu zaufania. To źle, że nadal popieramy sankcje wobec niej. Z jednej strony przywołują historyczne wspomnienia u Rosjan, z drugiej: nie zmieniają rosyjskiej polityki - tłumaczył swoją wypowiedź Schroeder.

Lewicowy polityk stwierdził także, że "jeśli ktoś zasiada w zarządzie amerykańskiej spółki (…) to nie zakłada się, że zajmuje takie, a nie inne stanowisko właśnie dlatego, że ma tam pracę. To zawsze dotyczy tylko Rosji". - Krytyka mojej osoby mnie nie dotyka - oznajmił były kanclerz Niemiec.

d3onaox

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

Koronawirus a Unia Europejska. Schroeder: na początku popełniono błędy

Niemiecki polityk w wywiadzie dla "Der Tagesspiegel" pochwalił swoją następczynie za stwierdzenie, że "pandemia koronawirusa to największe wyzwanie po II wojnie światowej". - Uważam, że patos w przemówieniu Angeli Merkel był potrzebny, aby dotrzeć do wszystkich z przekazem. Pod tym względem krytyka oceny pani kanclerz jest zarówno tania, jak i fałszywa - ocenił wystąpienie polityk CDU Schroeder.

d3onaox

Przy okazji były przewodniczący SPD skrytykował Unię Europejską za podejście do pandemii. - Na początku popełniono błędy. We Włoszech szalę goryczy przelał fakt, że pomoc dla Italii nie została dostarczona natychmiastowo. Wątpliwości wywołała także kwestia niemieckiej solidarności wobec Hiszpanii i Francji. Ale teraz Wspólnota jest na dobrej drodze - ocenił Gerhard Schroeder.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3onaox

Podziel się opinią

Share
d3onaox
d3onaox
Więcej tematów