Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nauczycielka nie zgodziła się na noszenie maseczki. Wygrała z dyrekcją szkoły

Nauczycielka angielskiego z Wielkopolski od 1 września w szkole, gdzie pracuje, nie nosi maseczki ochronnej. Wspierana przez prawnika przekonała dyrekcję do swojego stanowiska. – Dyrektorka przyjęła moje racje i nie wyciągnęła żadnych konsekwencji – mówi nam nauczycielka.

Od 1 września w szkołach obowiązują obostrzenia ws. koronawirusaOd 1 września w szkołach obowiązują obostrzenia ws. koronawirusaŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d1euhuz
d1euhuz

Pracuje w szkole od 14 lat. Uczy języka angielskiego. Gdy dowiedziała się, że w szkole będzie musiała nosić przyłbicę lub maseczkę, od razu poszła do dyrekcji placówki. – Powiedziałam, że się na to nie zgadzam, bo nie ma przepisów, które nakładałyby na nas taki obowiązek. Są tylko wytyczne – mówi nam nauczycielka. Prosi o anonimowość, ponieważ boi się reakcji rodziców uczniów. O dyskrecję poprosiła ją także dyrekcja szkoły.

Koronawirus w szkołach. Prawnik pomógł

Początkowo dyrekcja szkoły nie chciała przyjąć argumentów nauczycielki. Dlatego kobieta sięgnęła po pomoc prawną. – Zgłosiła się do mnie z prośbą o wsparcie. Uświadomiłyśmy dyrekcji szkoły, że wytyczne sanepidu czy rządu nie są źródłem prawa, więc nikt nie może ponieść odpowiedzialności za niestosowanie się do nich. Często dyrektorzy szkół są nadgorliwi, ponieważ boją się konsekwencji. W tym przypadku chroni ich prawo, obowiązek noszenia maseczek jest niezgodny z konstytucją – mówi nam mec. Maja Gidian.

Nauczycielce przy wsparciu prawniczki udało się przekonać dyrekcję szkoły, by nie musiała nosić maseczki. Nie poniesie też za to żadnych konsekwencji służbowych. - Jak mam swoim uczniom wytłumaczyć, że na lekcji mogą zdjąć maski, a na korytarzu muszą je zakładać? Czy wirus wie, że może atakować na korytarzach, a w klasach już nie? – pyta nauczycielka.

I dodaje: – Znam opinie części lekarzy, że maseczka bardziej szkodzi, niż chroni. Dzieci mają ograniczony dostęp tlenu do organizmu.

d1euhuz

Koronawirus. Maseczka to ochrona

Wirusolodzy przekonują, że należycie noszona maseczka bardzo ogranicza ryzyko zakażenia się koronawirusem i nie ogranicza dostępu do tlenu. – Ręce opadają. Skoro ludzie nie słuchają autorytetów lekarskich, to chyba nic im nie pomoże. Mamy mnóstwo badań, które potwierdzają, że maseczki nas chronią i nie ma możliwości, by organizm był niedotleniony – mówi dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.

Mec. Maja Gidian od początku września ma kilkadziesiąt telefonów dziennie od rodziców i nauczycieli z pytaniami dotyczącymi obowiązku noszenia maseczek. – Są przestraszeni, bo dyrektorzy szkół grożą obniżeniem ocen z zachowania. Wszystkim powtarzam, że powinni zebrać się w większą grupę i zwołać radę rodziców lub spotkać się z dyrekcją. Najlepiej zabrać ze sobą prawnika, który wytłumaczy, że nikt nie łamie prawa – mówi prawniczka.

Uwodzenie dzieci w internecie. Skala wzrosła w dobie pandemii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1euhuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1euhuz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj