Koronawirus na weselach. Małopolski sanepid reaguje. Co z pozostałymi województwami?

Małopolski sanepid zaapelował o nieorganizowanie przyjęć weselnych. Wszystko przez koronawirusa, którego rozprzestrzenianie się w tym regionie ma ścisły związek z organizacją ślubnych imprez. Sprawdziliśmy, jak sprawa wygląda w innych województwach. Czy takich apeli będzie więcej?

Koronawirus na weselach. Małopolski sanepid reaguje. Co z pozostałymi województwami?
Źródło zdjęć: © Istock

20.07.2020 | aktual.: 21.07.2020 17:10

"Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie miasta Nowego Sącza oraz powiatów nowosądeckiego, suskiego i wadowickiego, gdzie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 ma charakter dynamiczny, a wzrost zakażeń tym właśnie koronawirusem pozostaje w bezpośrednim związku z organizowanymi na tych terenach przyjęciami ślubnymi/weselami - informuję, iż w takiej sytuacji nie rekomenduję organizacji takich przyjęć w wymienionych wyżej powiatach" - czytamy w komunikacie Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Wysłaliśmy pytania do wszystkich pozostałych wojewódzkich inspektoratów sanitarnych. Odpowiedzi nie powinny niepokoić przyszłych nowożeńców.

Koronawirus a wesela. Te województwa są "bezpieczne"

Magdalena Mieszkowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu odpisała nam: "WSSE we Wrocławiu nie podejmuje żadnych dodatkowych działań mających na celu przekładanie organizacji przyjęć weselnych".

"Na terenie naszego województwa stale apelujemy o podejmowanie rozsądnych zachowań, noszenie masek i utrzymywanie dystansu społecznego. Przepisy prawa pozwalają na organizację imprez do 150 osób. Jedyne, o co możemy prosić społeczeństwo, to o odpowiedzialne zachowania. Dopuszczenie organizacji imprez nie stanowi konieczności i przymusu, jedynie daje pewna możliwość, z której możemy nie korzystać" - dodała.

Tomasz Kulesza z WSSE w Bydgoszczy poinformował nas, że w województwie kujawsko-pomorskim na chwilę obecną nie ma tego typu zaleceń, by apelować o nieorganizowanie przyjęć weselnych.

Anna Obuchowska, rzeczniczka WSSE w Gdańsku podkreśliła, że w województwie pomorskim nie odnotowano wystąpienia zakażeń koronawirusem po organizacji przyjęć weselnych. "Odnotowano tylko przypadki zakażeń u osób, które uczestniczyły w przyjęciach weselnych w innych województwach, osoby te są już uznane za ozdrowieńców, chorowały w czerwcu i na początku lipca" - dodała.

"Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w wypowiedziach do różnych mediów przekazuje apel, w którym przypomina, że stan epidemii w Polsce nie został odwołany, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego w zawiązku z epidemią i stosować się do rozporządzeń" - podsumowała.

Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy WSSE w Łodzi również napisał nam, że w Łódzkiem sanepid nie rozważa wystosowania takiego apelu, jak ten w Małopolsce.

"Aktualnie na terenie województwa opolskiego nie stosuje się apeli dotyczących rezygnacji bądź przekładania w czasie z zaplanowanych imprez weselnych" - poinformowała nas też Małgorzata Gudełajtis z WSSE w Opolu.

"Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny obecnie takiej rekomendacji odnośnie wesel dla całego województwa nie wydawał" - napisała nam jeszcze Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Organizacja wesel a koronawirus. Minister o "maseczkowej modzie weselnej"

Spytaliśmy też rzecznika prasowego ministerstwa zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza o plany ministerstwa w sprawie organizacji wesel.

- Wesela nie są głównymi i dominującymi ogniskami zakażeń w Polsce - poinformował nas Andrusiewicz. - Dominują większe zakłady pracy. Wystarczy wskazać, że do minionego piątku na ok. 14 tys. zakażeń odnotowanych w całym kraju od 6 czerwca (dzień tzw. odmrożenia wesel) w granicach 350 pochodziło z uroczystości weselnych. Z tego tez względu nie ma planów ograniczania tego typu wydarzeń. Apel o przestrzeganie zasad sanitarnych wydawanych przez GIS cały czas jest aktualny i dotyczy także organizatorów i gości weselnych - dodał rzecznik ministerstwa zdrowia.

Sam minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski: - Już informacja o możliwym zakażeniu na weselu jest wystarczająca, by ludzi trochę otrzeźwić.

Podkreślił, że na razie żadnych zmian w zasadach organizacji wesel resort nie przewiduje. - Ale przyglądamy się sprawie i będziemy reagować dynamicznie - zapowiedział szef resortu zdrowia. Stwierdził również, że skupienie się na weselach nie zmniejszyłoby w radykalny sposób liczby zakażonych. - Pamiętajmy, że można się bawić na weselu, ale bez przesadnego przytulania. A może nawet w maseczce i powstanie taka maseczkowa moda weselna - zastanawia się Łukasz Szumowski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (480)