Trwa ładowanie...

Koronawirus na świecie. WHO rozważa zalecenie noszenia masek nie tylko chorym

WHO ponownie rozpatrzy kwestię noszenia maseczek ochronnych. Dotychczas zalecane jest to osobom podziębionym lub wykazującym objawy zakażenia koronawirusem. Teraz być może będziemy nosić je wszyscy.

Koronawirus na świecie. WHO rozważa zalecenie noszenia masek nie tylko chorymŹródło: East News, fot: AP/EAST NEWS
dly3io6

By omówić kwestię maseczek ochronnych, urzędnicy WHO zbiorą się na specjalnym panelu.

Koronawirus na świecie. WHO rozstrzygnie kwestię maseczek

Jak donosi BBC, jedną z kwestii, która ma być podnoszona na spotkaniu, będzie promień roznoszenia się koronawirusa. Badanie wykonane przez amerykańskich naukowców dowodzi, że koronawirus może rozprzestrzenić się nawet na 8 metrów podczas kichnięcia.

Przewodniczącym panelu będzie prof. David Heymann, który przekazał BBC, że wyniki badania mogą doprowadzić do zmiany porad dotyczących masek. - WHO ponownie rozpocznie dyskusję, aby sprawdzić, czy powinna nastąpić zmiana w tej materii - powiedział Heymann.

dly3io6

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus na świecie. WHO przeanalizuje nowe badania

Nowe badania przeprowadzone przez MIT mogą podważyć dotychczasowy pogląd, że koronawirus przenosi się tylko drogą kropelkową. Kaszel, tak jak i kichanie, przybierają po czasie postać aerozolu, który w powietrzu może utrzymywać się znacznie dłużej.

Jak dodaje prof. David Heymann, to wymusiłoby inne podejście do noszenia masek ochronnych, które w takim przypadku chroniłyby bardziej niż zalecany obecnie dystans.

dly3io6

- Te musiałyby być jednak prawidłowo noszone i zdejmowane. Muszą ściśle przylegać do nosa, nie mogą stać się wilgotne, bo wtedy cząstki koronawirusa mogłyby dostać się do naszego organizmu - podkreśla ekspert WHO.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Kornawirus na świecie. Obecne zalecenia WHO

Przypomnijmy, że według aktualnych zaleceń WHO, powinniśmy trzymać ponad metr dystansu od osób, które kichają bądź kaszlą. Osoby te powinny też nosić maseczki ochronne, które ochronią osoby wokół nich przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem.

dly3io6

Maski ochronne powinny też nosić ci, którzy opiekują się osobami z podejrzeniem zakażenia lub objawami grypopodobnymi. WHO przypomina, że maseczki nie wystarczą. Potrzebne jest także częste mycie rąk i dbanie o higienę osobistą.

Panel Strategiczno-Technologicznej Grupy Doradczej ds. Chorób Zakaźnych odbędzie się wirtualnie w ciągu kilku najbliższych dni.

Źródło: BBC

dly3io6

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

dly3io6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dly3io6
Więcej tematów