Trwa ładowanie...

Koronawirus na świecie. Policja z Wuhan przeprosiła rodzinę lekarza Li Wenlianga, który ostrzegał o wirusie

- Udzielenie lekarzowi reprymendy odbyło się w sposób niewłaściwy, a także niezgodny z procedurami. Przepisy również zastosowano błędnie - informuje wydział bezpieczeństwa publicznego w Wuhan i przeprasza rodzinę lekarza Li Wenlianga, który jako pierwszy informował o wirusie. Okulista zmarł z powodu koronawirusa na początku lutego.

Koronawirus na świecie. Policja z Wuhan przeprosiła rodzinę lekarza Li Wenlianga, który ostrzegał o wirusieŹródło: East News, fot: MARK RALSTON/AFP/East News
dtz08nv
dtz08nv

Li Wenliang jako pierwszy, już pod koniec grudnia, informował lekarzy ze szpitala, w którym pracował, o koronawirusie.

Koronawirus na świecie. Wuhan. Li Wenliang ostrzegał przed wirusem

Przypomnijmy, że za przekazanie informacji o koronawirusie, lekarz spotkał się z reprymendą ze strony policji w Wuhan. Okulista musiał podpisać specjalne oświadczenie, w którym napisane było, że przyznaje się on do "poważnego zakłócania porządku społecznego", a także szerzenia nieprawdziwych informacji.

Wraz z siedmioma innymi lekarzami był przedstawiany jako kłamca. Zarzucano im, że rozpowszechniali fałszywe informacje, by wywołać panikę wśród ludzi. Przekaz tego typu pojawiał się m.in. w państwowej telewizji CCTV. Jednak gdy koronawirus stał się poważnym problemem dla całego kraju, chiński sąd skrytykował działania policji przeciwko wspomnianym lekarzom.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu: kraje Europy Zachodniej pytają nas, jak postępować

Koronawirus na świecie. Wuhan. Li Wenliang pośmiertnie zrehabilitowany

Jak informuje "Bloomberg", w czwartek policja z Wuhan zdecydowała się na przeprosiny wobec rodziny zmarłego Li Wenlianga. - Udzielenie lekarzowi reprymendy odbyło się w sposób niewłaściwy, a także niezgodny z procedurami. Przepisy również zastosowano błędnie - poinformował wydział bezpieczeństwa publicznego.

dtz08nv

Policja zdecydowała się również na odwołanie listu z upomnieniem, który lekarz otrzymał na początku stycznia. Państwo przyznało też rodzinie zmarłego odszkodowanie, związane z działaniami policji wobec lekarza.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Li Wenliang zmarł w nocy z 6 na 7 lutego. Wcześniej zaraził się kronawirusem od jednego ze swoich pacjentów. Po jego śmierci Chińska Republika Ludowa chwaliła lekarza za jego odwagę i profesjonalizm.

Źródło: "Bloomberg"

dtz08nv

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

dtz08nv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtz08nv
Więcej tematów