Trwa ładowanie...
djcvk1e

Koronawirus na świecie. Policja z Wuhan przeprosiła rodzinę lekarza Li Wenlianga, który ostrzegał o wirusie

- Udzielenie lekarzowi reprymendy odbyło się w sposób niewłaściwy, a także niezgodny z procedurami. Przepisy również zastosowano błędnie - informuje wydział bezpieczeństwa publicznego w Wuhan i przeprasza rodzinę lekarza Li Wenlianga, który jako pierwszy informował o wirusie. Okulista zmarł z powodu koronawirusa na początku lutego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus na świecie. Wuhan. Li Wenliang  pośmiertnie oczyszczony przez policję.
Koronawirus na świecie. Wuhan. Li Wenliang pośmiertnie oczyszczony przez policję. (East News, Fot: MARK RALSTON/AFP/East News)
djcvk1e

Li Wenliang jako pierwszy, już pod koniec grudnia, informował lekarzy ze szpitala, w którym pracował, o koronawirusie.

Koronawirus na świecie. Wuhan. Li Wenliang ostrzegał przed wirusem

Przypomnijmy, że za przekazanie informacji o koronawirusie, lekarz spotkał się z reprymendą ze strony policji w Wuhan. Okulista musiał podpisać specjalne oświadczenie, w którym napisane było, że przyznaje się on do "poważnego zakłócania porządku społecznego", a także szerzenia nieprawdziwych informacji.

djcvk1e

Wraz z siedmioma innymi lekarzami był przedstawiany jako kłamca. Zarzucano im, że rozpowszechniali fałszywe informacje, by wywołać panikę wśród ludzi. Przekaz tego typu pojawiał się m.in. w państwowej telewizji CCTV. Jednak gdy koronawirus stał się poważnym problemem dla całego kraju, chiński sąd skrytykował działania policji przeciwko wspomnianym lekarzom.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu: kraje Europy Zachodniej pytają nas, jak postępować

Koronawirus na świecie. Wuhan. Li Wenliang pośmiertnie zrehabilitowany

Jak informuje "Bloomberg", w czwartek policja z Wuhan zdecydowała się na przeprosiny wobec rodziny zmarłego Li Wenlianga. - Udzielenie lekarzowi reprymendy odbyło się w sposób niewłaściwy, a także niezgodny z procedurami. Przepisy również zastosowano błędnie - poinformował wydział bezpieczeństwa publicznego.

djcvk1e

Policja zdecydowała się również na odwołanie listu z upomnieniem, który lekarz otrzymał na początku stycznia. Państwo przyznało też rodzinie zmarłego odszkodowanie, związane z działaniami policji wobec lekarza.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Li Wenliang zmarł w nocy z 6 na 7 lutego. Wcześniej zaraził się kronawirusem od jednego ze swoich pacjentów. Po jego śmierci Chińska Republika Ludowa chwaliła lekarza za jego odwagę i profesjonalizm.

Źródło: "Bloomberg"

djcvk1e

Czytaj również: Koronawirus z Chin. Dr Li Wenliang. Najpierw "kłamca", dopiero po śmierci bohater

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

djcvk1e

Podziel się opinią

Share
djcvk1e
djcvk1e
Więcej tematów