Trwa ładowanie...
d17y32w

Koronawirus na świecie. Organizm lamy potrafi pokonać COVID-19. Naukowcy chcą to wykorzystać w leczeniu ludzi

Przeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy lamy neutralizują koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 - dowiedli amerykańscy i belgijscy naukowcy. Mają nadzieję, że odkrycie pomoże chronić ludzi przed śmiertelną chorobą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus na świecie. Lama o imieniu Winter z Belgii pokonała infekcję COVID-19. Przeciwciała wytworzone przez zwierzę prawdopodobnie będą mogły pomóc ludziom.
Koronawirus na świecie. Lama o imieniu Winter z Belgii pokonała infekcję COVID-19. Przeciwciała wytworzone przez zwierzę prawdopodobnie będą mogły pomóc ludziom. (PAP)
d17y32w

Mieszkająca w Belgii lama o imieniu Winter stała się bohaterką wirusologów. Po zakażeniu jej Sars-CoV-2 okazało się, że organizm zwierzęcia wytworzył przeciwciała blokujące białko odpowiedzialne za łączenie się tzw. kolców koronawirusa z innymi komórkami.

Autorzy badania, Jason McLellan z Uniwersytetu w Texasie w Austin i Dorien De Vlieger z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii opisali swoje odkrycie w czasopiśmie "Cell" (ang. komórka). Wyniki ich prac są teraz weryfikowane przez innych naukowców. Badacze mają nadzieję, że po próbach klinicznych przeciwciała uzyskane od lam będą mogły być podawane ludziom, by zwalczać infekcje COVID-19.

- Przeciwciała atakujące koronawirusa mogą być stosowane w inhalatorze. To sprawia, że są bardzo interesujące jako lek przy zapaleniu płuc, dostarczany bezpośrednio do miejsca infekcji - twierdzą naukowcy.

d17y32w

Koronawirus. Leczenie przeciwciałami już działa

Lama Winter brała udział w pracach nad zwalczaniem wirusów już od 2016 roku. W nadziei na opracowanie nowych metod leczenia Dorien De Vlieger podawał jej wirusy, które wywołały poprzednie epidemie SARS i MERS. Organizm lamy zwalczył infekcje. - Myślałem, że to będzie niewielki poboczny projekt. Teraz wpływ naukowy tego projektu stał się większy niż mogłem się spodziewać. To niesamowite, jak nieprzewidywalne mogą być wirusy - oświadczył belgijski naukowiec.

Zespół przygotowuje się teraz do przeprowadzenia badań przedklinicznych na innych zwierzętach. Mają nadzieję na rozpoczęcie testów na ludziach. Przypomnijmy, że leczenie przeciwciałami jest już stosowane dzięki transfuzjom osocza z krwi osób wyleczonych.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17y32w

Podziel się opinią

Share
d17y32w
d17y32w
Więcej tematów