Trwa ładowanie...
d5vug8w

Koronawirus na świecie. Ogromne problemy na granicy. Ukraińcy masowo wyjeżdżają z Polski

Koronawirus na świecie. Tysiące obywateli Ukrainy koczuje na jedynym otwartym obecnie przejściu granicznym. Rzeczniczka Straży Granicznej tłumaczy nam, dlaczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce i na świecie. Koszmar na granicy
Koronawirus w Polsce i na świecie. Koszmar na granicy (PAP)
d5vug8w

Pandemia koronawirusa powoduje, że coraz więcej państw wprowadza restrykcyjne przepisy. W środę Ukraina ogłosiła wprowadzenie stanu wyjątkowego. Premier kraju ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa rząd ma zamiar w tym tygodniu całkowicie zamknąć przepływ osób w obie strony przez granicę państwową.

Przejścia graniczne Medyka, Budomierz i Krościenko są nieczynne. Jedyne działające jest obecnie w Korczowej. Tworzą się tam gigantyczne kolejki obywateli Ukrainy, którzy chcą wrócić do kraju. Wielu z nich nie ma własnego transportu. Dlatego czekają na busy, które przewiozą ich przez granicę. Jak powiedziała nam rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, w ciągu doby około 50 takich busów przewiozło ok. 2 tys. obywateli Ukrainy.

- Ta kolejka to nie jest kolejka na wyjazd z Polski, ale do busów - tłumaczy mjr Elżbieta Pikor. Podkreśla, że osoby, które stoją, to te dojeżdżające do granicy, a nie przekraczające ją.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Jak się dowiedzieliśmy, o godzinie 14 na granicy było 3,5 tys. osób. Cały czas napływają kolejne. - To prawdziwy exodus - mówi rzeczniczka Straży Granicznej.

d5vug8w

- Duża część z nich to obywatele Ukrainy, którzy czasowo przebywali w Polsce, wiele osób ma obecnie zawieszony stosunek pracy - tłumaczy.

W Korczowej, jak mówi Elżbieta Pikor, działają wszystkie stanowiska odpraw. - Jest pełna mobilizacja wszystkich pracowników, działamy pełną parą - dodaje.

Zobacz: Koronawirus. Informacje po ukraińsku

Więcej na ten temat przeczytaj tutaj: Żegnaj Polsko, może kiedyś wrócimy.

d5vug8w

Koronawirus w Polsce i na świecie

Tymczasem rośnie bilans zakażonych koronawirusem w Polsce i na świecie. W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 1289 osób. 16 osób zmarło.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

d5vug8w

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kościół podjął działania w związku z koronawirusem. "Za późno i za mało"

d5vug8w

Podziel się opinią

Share

d5vug8w

d5vug8w
Więcej tematów