Koronawirus. Minister z WB: szczepionka na COVID-19 zmniejsza przenoszenie wirusa
Szczepionka na COVID-19 zmniejsza przenoszenie koronawirusa o około dwie trzecie: tak wynika ze wstępnych danych - przekazał w niedzielę brytyjski premier zdrowia Matt Hancock. Polityk dodał jednak, że "potrzebne jest więcej dowodów".
Od końca grudnia 2020 roku na całym świecie podawane są szczepionki na COVID-19. Jak przekazał w niedzielę Adam Niedzielski, w naszym kraju łącznie wykonano ponad 2,7 mln szczepień. Dwie dawki przyjęło już ok. 929 tysiące osób.
Koronawirus. Wpływ szczepień na pandemię
Do tematu wpływu szczepień na COVID-19 na pandemię odniósł się brytyjski minister zdrowia. - To, czy osoby zaszczepione, same nie chorując, mogą przenosić koronawirusa, czy też nie, pozostaje kluczową niewiadomą - przekazał w niedzielę Matt Hancock.
- Jeśli mogą przenosić, oznacza to, że dla pełnej ochrony trzeba zaszczepić wszystkich. Jeśli jednak szczepionka powstrzymuje również rozprzestrzenianie się wirusa, wówczas miałaby znacznie większy wpływ na pandemię, ponieważ każda zaszczepiona osoba pośrednio będzie chronić także innych ludzi – dodał szef brytyjskiego resortu zdrowia.
Hancock odniósł się także do możliwości szczepienia przeciwko COVID-19 w przyszłości dzieci. Przekazał on, że szczepienia najmłodszych mają znaczenie pod kątem próby zatrzymania się i rozprzestrzeniania choroby. - Mamy wczesne dowody na wpływ szczepionki na zatrzymanie transmisji - zaznaczył minister.
- Wygląda na to, że pierwsza dawka zmniejsza poziom przenoszenia choroby o około dwie trzecie, ale potrzebujemy na to więcej dowodów - wyjaśnił polityk.
Przypomnimy, że wspomniana przez niego liczba pojawiła się w artykule opublikowanym w magazynie naukowym "The Lancet" już na początku lutego. Publikacja dotyczyła wstępnych badań dotyczących szczepionek na COVID-19 firmy AstraZeneca na przenoszenie wirusa. Badania dotyczył tylko jednej z dwóch używanych na Wyspach szczepionek na COVID-19.
W poniedziałek rządowa agencja Public Health England ma przedstawić więcej danych dotyczących wpływu szczepień na przenoszenie wirusa.
Matt Hancock dodał również, że dzięki szczepieniom szybciej spada liczba osób przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19 niż w trakcie schyłkowej fazy pierwszej fali epidemii.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady. "Ubolewam że tak późno"
Koronawirus: najnowsze dane z Polski i świata
W Polsce w niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 7 037 nowych zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby przez COVID-19 zmarły 94 osoby. Resort przekazał także, że do tej pory wyzdrowiało 1 378 414 zakażonych. Łącznie od początku epidemii w Polsce wykryto 1 638 767 zakażeń. Zmarło natomiast 42 171 chorych. Są to dane z niedzieli, 21 lutego.
Świat od ponad roku próbuje się uporać z pandemią koronawirusa. Pierwsze zakażenie koronawirusem wykryto w grudniu 2019 roku w Wuhan. Od tej pory wirus, który wywołuje COVID-19, rozprzestrzenił się po całym globie.
Jak przekazał w niedzielę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w USA koronawirusa odnotowano do tej pory u ponad 110,9 mln ludzi na świecie. Przez COVID-19 zmarło 2,45 mln zakażonych osób.