Trwa ładowanie...

Koronawirus. Metformina zmniejsza ryzyko zgonu u chorych na cukrzycę

Badania amerykańskich naukowców wykazały, że lek przeciwcukrzycowy metformina trzykrotnie zmniejsza ryzyko zgonu na koronawirusa u pacjentów z cukrzycą typu 2. Cukrzyca jest jedną z istotnych chorób współistniejących COVID-19.
Share
Koronawirus. Metformina zmniejsza ryzyko śmierci pacjentów z COVID-19 i cukrzycą (zdjęcie ilustracyjne)
Koronawirus. Metformina zmniejsza ryzyko śmierci pacjentów z COVID-19 i cukrzycą (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Anadolu Agency via Getty Images, Fot: Anadolu Agency
d3voyj6

Badania z wykorzystaniem leku przeciwcukrzycowego metformina przeprowadzono na amerykańskim Uniwersytecie Alabama w Birmingham. Stosowanie metforminy przed rozpoznaniem koronawirusa wiązało się z trzykrotnym spadkiem śmiertelności u pacjentów z cukrzycą typu 2. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych, która występują u pacjentów COVID-19.

- Efekt utrzymywał się również po uwzględnieniu wieku, płci, rasy, występowania otyłości, a także nadciśnienia, przewlekłej choroby nerek i niewydolności serca - komentuje dr Anath Shalev, dyrektor Kompleksowego Centrum Diabetologicznego uczelni, który kierował badaniem. Podobne wyniki uzyskano w różnych populacjach z całego świata, m.in. w Chinach czy we Francji.

Przeczytaj: Koronawirus. Odkryto potencjalny lek na COVID-19. Ta substancja otrzymywana jest z roślin

Koronawirus. Metformina zmniejsza ryzyko śmierci pacjentów z COVID-19 i cukrzycą

Naukowcy na razie nie potrafią wytłumaczyć, w jaki sposób stosowanie metforminy wpływa na mniejszą śmiertelność u pacjentów z koronawirusem. Mechanizm nie jest powiązany z poziomem glukozy we krwi. Osoby które przeżyły, w porównaniu do tych, które zmarły, nie miały również niższego poziomu hemoglobiny glikowanej - HbA1C (wskazuje na wyrównanie cukrzycy w ciągu ostatnich trzech miesięcy), czy wskaźnika masy ciała.

d3voyj6

Shalev uważa, że przyczyną zmniejszenia ryzyka zgonu mogą być działania przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe metforminy. Badaniem objęto ponad 25 tys. pacjentów, którzy mieli COVID-19 i przebywali w okresie od 25 lutego do 22 czerwca w szpitalu amerykańskiej uczelni. U ponad 600 pacjentów test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Badanie pierwszy raz udostępniono w MedRxiv, a teraz opublikowano w recenzowanym czasopiśmie Frontiers in Endocrinology.

Przeczytaj również: Plitidepsyna zwalczy koronawirusa? Ten lek pozyskuje się z żachw

Koronawirus w Polsce. Co potem? "Czeka nas epidemia nowotworów"

Źródło: frontiersin.org/eurekalert.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3voyj6

Podziel się opinią

Share
d3voyj6
d3voyj6
Więcej tematów