Koronawirus. Mateusz Morawiecki napisał tekst do ukraińskiego tygodnika. Podjął temat wsparcia finansowego i Wołynia
"Dziś Ukraińcy przebywający w Polsce nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu" - zapewnił Mateusz Morawiecki. Premier w ukraińskim tygodniku "Zerkało tyżnia" twierdzi, że Polska dba o obywateli Ukrainy oraz chce pomóc krajowi finansowo w dobie pandemii koronawirusa.
"Polska popiera propozycje Komisji Europejskiej dotyczącą pakietu pomocy makrofinansowej o wartości 3 mld euro dla 10 państw sąsiedzkich Wspólnoty (w tym 1,2 mld euro dla Ukrainy). Rozumiemy pilną potrzebę niesienia solidarnej pomocy. Dlatego popieramy pomysł przeznaczenia 140 mln euro z funduszy polityki sąsiedztwa na pilne potrzeby państw Partnerstwa Wschodniego w walce z koronawirusem" - czytamy w tekście opublikowanym w tygodniku "Zerkało tyżnia".
Autorem materiału jest Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że Polska pamięta o obywatelach Ukrainy pracujących w naszym kraju. "Dziś Ukraińcy przebywający w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. Dokumenty, które utraciły ważność w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, zostały przedłużone do 30 dni po jego zakończeniu w Polsce" - podkreślił.
I przypomniał, że konsulatom Polski na Ukrainie wydano polecenie wznowienia przyjmowania pracowniczych wniosków wizowych. "Tysiące obywateli Ukrainy będzie mogło wznowić pracę w Polsce" - zaznaczył premier. Mateusz Morawiecki w tekście chwali "trudne decyzje" o wprowadzeniu ograniczeń podjęte przez Polskę i Ukrainę w związku z epidemią koronawirusa.
Wybory 2020. Mateusz Morawiecki chce "uszanowania polskich ofiar rzezi wołyńskiej"
"To dzięki nim liczby potwierdzonych przypadków zakażenia, liczby hospitalizowanych osób i te najbardziej smutne – liczby zmarłych – w naszych państwach utrzymują się na relatywnie niskim poziomie" - uważa. Premier ocenił, że polska tarcza antykryzysowa będzie największym krajowym pakietem wsparcia w historii.
Morawiecki poruszył również kwestię "trudnych tematów" między Polską i Ukrainą. "Mam nadzieję, że wspólnie dokonamy postępu m.in. w sprawie uszanowania polskich ofiar rzezi wołyńskiej lat 1943-44 oraz powstrzymamy środowiska popularyzujące jej sprawców, które działają w interesie przeciwników naszych dobrych relacji" - napisał.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl