Koronawirus. Kolejny rekord zakażeń. "Jest coraz mniej czasu na podejmowanie decyzji"
Pandemia koronawirusa w Polsce przyśpiesza. W czwartek potwierdzono kolejne 8099 nowych przypadków zakażenia. - Ten wzrost był spodziewany (...). Sytuacja wymaga podejmowania szybkich decyzji - mówi w rozmowie z WP rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. Jan Bondar zapowiedział też zmianę w przepisach.
Od kilkunastu dni w Polsce notowane są rekordy zakażeń koronawirusem. W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że odnotowano 8099 kolejnych przypadków (wzrost o 1,5 tys. od środy), zmarło 91 osób. - Według skorygowanych modeli matematycznych ten wzrost był spodziewany. Tym bardziej, że podobna sytuacja jest w całej Europie. Mamy do czynienia ze wzrostem wykładniczym: co kilka dni liczba aktywnych przypadków się podwaja. Widać, że następuje niemal pionowy przyrost. Jest coraz mniej czasu na podejmowanie decyzji - mówi w rozmowie z WP Jan Bondar.
Rzecznik GIS potwierdził ustalenia portalu money.pl dotyczące nowych obostrzeń, które mają być omawiane na czwartkowym Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. - To będzie przede wszystkim kwestia ograniczenia imprez masowych czy szkół. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyło starszych roczników. Jest przygotowany cały katalog działań, aby spowolnić transmisję wirusa - komentuje Bondar.
Koronawirus. Tylko WP: pierwsze szczegóły nowego projektu
Jednocześnie zapowiedział projekt ustawy, który ma pojawić się na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Ten projekt będzie porządkował kwestie prawne związane z pandemią oraz wprowadzał ten nowy katalog przepisów. Mamy opinie, że niektóre zapisy są mało przejrzyste - mówi Bondar. Przypomnijmy, że wcześniej projekt zapowiadał także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Prohibicja od godziny 19? Wiceminister Marcin Horała: różne rozwiązania są anlizowane
Z raportu Ministerstwa Zdrowia dowiadujemy się też o innym wzroście - coraz więcej osób w Polsce objętych jest kwarantanną. W czwartek to już 296 tysięcy przypadków (blisko 50 tys. więcej od poprzedniego raportu - red.). - Przy tej metodologii to nieuniknione. Wraz ze wzrostem liczby zakażeń rośnie liczba osób objętych kwarantanną. Każdy przypadek COVID wymaga około 20 telefonów do "osób w najbliższym kontakcie". Przy takich wynikach, jak ten, można sobie wyobrazić tylko skalę pracy, jaką trzeba wykonać - mówi rzecznik GIS.
- Według opinii niektórych ekspertów sam wirus nie jest aż tak groźny jak wiosną, ale rozprzestrzenia się dużo szybciej. To paradoksalnie zła informacja, bo dotknie on większą liczbę chorych, co już jest wyzwaniem dla służb medycznych i sanitarnych - dodaje.