Trwa ładowanie...
d2sa84k

Koronawirus. Gorąca sytuacja w Małopolsce. "W szpitalu może zabraknąć miejsc"

Małopolska jest od środy województwem z największą liczbą zakażeń koronawirusem. "W województwie funkcjonuje tylko jeden szpital jednoimienny, którego dyrektor ostrzega, że niedługo może zabraknąć miejsc" - podaje Interia. Dyrektorzy szpitali apelują: "włączmy lekarzy POZ do pomocy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Dyrektorzy szpitali apelują: "Włączmy lekarzy POZ do pomocy"
Koronawirus. Dyrektorzy szpitali apelują: "Włączmy lekarzy POZ do pomocy"
d2sa84k

Liczba zakażeń w województwie małopolskim cały czas rośnie. Obok Śląska, Małopolska to obszar, na którym koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej w kraju.

Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 173 nowych odnotowanych przypadkach zakażeń. Liczba zakażonych osób zbliża się do 5 tys.

Koronawirus w Polsce. "Łóżka mogą się skończyć"

Jak informuje Interia problemem zaczynają być miejsca w zakaźnym szpitalu jednoimiennym. Małopolska ma tylko jeden taki szpital - to Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Jego dyrektor Marcin Jędrychowski skrytykował w mocnych słowach organizację systemu w dobie pandemii. Ostrzegł, że "grozi nam załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19 i nad pacjentami w ogóle".

d2sa84k

Mówił m.in., że szpital w Krakowie dysponuje 430 łóżkami przeznaczonymi dla chorych na COVID-19, a w tym momencie zajętych jest 300.

Tydzień temu Małopolska miała wytypować kolejny szpital do przekształcenia w taki, który będzie mógł przyjmować pacjentów z Covid-19. Ale wojewoda małopolski Piotr Ćwik, niespodziewanie został odwołany z funkcji w nocy z piątku na sobotę.

- Nie wiem, czy w ogóle kolejny szpital jednoimienny jest największym problemem - mówi w rozmowie z Interią Adam Styczeń, dyrektor szpitala w Myślenicach. Tam funkcjonuje oddział zakaźny.

- Kluczowe jest włączenie do bieżącej pracy również lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą odciążyć szpitale, bo niektórzy pacjenci nie wymagają hospitalizacji, a jedynie opieki i monitorowania podczas izolacji. Mogliby się tym zająć właśnie lekarze POZ - apeluje Styczeń.

d2sa84k

Koronawirus w Polsce. Aleksander Mazan z WP wyzdrowiał z COVID-19. "Uderzyła mnie reakcja pielęgniarza”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sa84k

Podziel się opinią

Share
d2sa84k
d2sa84k
Więcej tematów