Koronawirus. Szkoły w Polsce. Czy dzieci powinny wrócić? Sondaż ujawnił obawy Polaków

Koronawirus. Szkoły. Powrót do nich rodzi obawy o zwiększenie fali zachorowań na koronawirusa. Co trzeci Polak uważa, że dzieci nie powinny wrócić do szkół - donosi serwis Rp.pl, powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę SW Research.

Koronawirus w Polsce. Powrót dzieci do szkół ma jednak sporą grupę przeciwników
Koronawirus w Polsce. Powrót dzieci do szkół ma jednak sporą grupę przeciwników
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Tomasz Molga

Ostatnim dniem, w którym szkoły prowadziły normalną działalność dydaktyczną, był 12 marca. Po ostatnich dobowych rekordach zakażeń koronawirusem (21 sierpnia zanotowano 903 przypadki) ujawniły się obawy Polaków o rozwój wydarzeń po wznowieniu nauki 1 września.

Czy biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną, dzieci powinny 1 września wrócić do szkół? - na takie pytanie odpowiedzieli uczestnicy sondażu SW Research. 43,1 proc. respondentów opowiedziało się za powrotem dzieci do szkół. Odpowiedzi "nie" udzieliło jednak 33,3 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma 23,6 proc. ankietowanych.

Koronawirus. Powrót dzieci do szkół

Przypomnijmy, że niedawno minister edukacji narodowej zapowiedział, że wznowienie zajęć w szkołach odbędzie się normalnym trybie stacjonarnym. Możliwe będą jednak dodatkowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych - chodzi o powiaty, gdzie zwiększone jest zagrożenie epidemiologiczne.

Aleksiej Nawalny w szpitalu. Ryszard Czarnecki: Władimir Putin obawia się białoruskiego scenariusza

Trzy tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego w Niemczech zdiagnozowano pierwsze zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli. COVID-19 pojawił się już 37 szkołach w Berlinie. Polscy eksperci uważają, że otwarcie szkół będzie wyzwaniem dla służb epidemicznych. Zwiększy się ryzyko pojawienia się nowych ognisk zakażeń.

- To jasne, że otwierając szkoły, zwiększamy ryzyko i ekspozycję na koronawirusa. Taka decyzja wynika jednak z odpowiedzi na potrzeby samych uczniów. Oni potrzebują powrotu do normalności - mówił w WP dr hab. Mariusz Gujski, specjalista zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Za powrotem dzieci do szkół najczęściej opowiadają się ankietowani pomiędzy 25-34 rokiem życia, z wyższym wykształceniem, zarabiający od 1001 do 2000 zł oraz mieszkańcy wsi. Badani, którzy są przeciwnego zdania to najczęściej osoby do 24 roku życia, z wykształceniem podstawowym/ gimnazjalnym oraz mieszkańcy miast od 200 do 499 tys. mieszkańców W każdej z możliwych odpowiedzi nie ma istotnych różnic pomiędzy płcią - komentuje wyniki sondażu Adam Jastrzębski, z SW Research

Źródło artykułu:WP Wiadomości
1. wrześniaszkołykoronawirus w Polsce

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (442)