Trwa ładowanie...
djd3a04

Koronawirus a dzieci. Czy COVID-19 zagraża ich życiu? Raport naukowców

Koronawirus w Polsce i na świecie. Europejski zespół naukowców przeanalizował dane dotyczące COVID-19 u dzieci. Eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, czy koronawirus jest dla nich niebezpieczny?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus a dzieci. Czy COVID-19 zagraża ich życiu? Raport naukowców
Koronawirus a dzieci. Czy COVID-19 zagraża ich życiu? Raport naukowców
djd3a04

Śmiertelność dzieci zakażonych koronawirusem jest bardzo niska - wynika z badań przeprowadzonych przez europejski zespół naukowców. Niecały jeden procent zarażonych dzieci i nastolatków umiera wskutek infekcji czytamy w publikacji na łamach magazynu "The Lancet Child & Adolescent Health".

- U znacznej większości dzieci i młodzieży COVID-19 przebiega łagodnie - mówi kierujący badaniami Marc Tebruegge z University College London.

Cztery ofiary śmiertelne

Europejski zespół badawczy przeanalizował przebieg choroby u 582 nieletnich pacjentów w wieku od 3 do 18 lat, którzy byli leczeni w 82 zakładach opieki zdrowotnej w całej Europie. U wszystkich młodych pacjentów stwierdzono obecność koronawirusa. Czterech z nich zmarło, przy czym dwoje cierpiało już na choroby przewlekłe.

djd3a04

Zobacz też: Wyjazd w góry po nowemu. Za parking zapłacisz w aplikacji

W ośmiu procentach przypadków choroba układu oddechowego COVID-19 przybrała cięższy przebieg i wymagała intensywnej opieki medycznej. - To wprawdzie niewielki, ale zasługujący na uwagę odsetek - wyjaśnił Tebruegge.

Z drugiej strony 16 procent nieletnich nie miało żadnych objawów choroby.

djd3a04

Wskaźnik może być jeszcze niższy

Niska śmiertelność ma oczywiście związek z faktem, że choroby przewlekłe u młodych osób są o wiele rzadsze niż u dorosłych. Tylko jedna czwarta uczestniczących w badaniach nieletnich chorowała już wcześniej na coś.

Naukowcy zakładają nawet, że dzieci i młodzież są jeszcze mniej narażone na śmierć z powodu koronawirusa niż wynika to z ich badań. Zarażone wirusem dzieci, które łagodnie przechodzą COVID-19, nie trafiają bowiem do szpitala lub innych placówek służby zdrowia. Nie zostali oni zatem ujęci w badaniach.

(AFP/dom)

Zapraszamy na "Wieczór wyborczy" i "Poranek Wyborczy" w Wirtualnej Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djd3a04

Podziel się opinią

Share
djd3a04
djd3a04