Trwa ładowanie...
d27y1jf
d27y1jf

Kornel Morawiecki: staramy się organizować formację polityczną. Kto do niej dołączy?

• Marszałek senior najpierw chce stworzyć koło parlamentarne
• Morawiecki spodziewa się, że dołączy do niego m.in. Małgorzata Zwiercan
• Posłanka została usunięta z klubu Kukiz'15 za głosowanie za Morawieckiego
• Wymienił też posłów Kukiz'15: Ireneusza Zyskę i Jerzego Jachnika
• Zyska w TVN24: Morawiecki nie rozmawiał ze mną o odejściu z klubu Kukiz'15
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d27y1jf

Kornel Morawiecki, który wystąpił z klubu Kukiz'15, nie wykluczył założenia koła poselskiego. Spodziewa się, że dołączy do niego m.in. była posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan. - Jestem spokojniejszy, że nie ma w klubie Morawieckiego i Zwiercan - komentuje Paweł Kukiz.

- Staramy się organizować jakąś formację polityczną, myślimy o zorganizowaniu koła parlamentarnego, ja i moi koledzy z różnych partii. Na razie nie widzę takiej perspektywy, żebyśmy mogli mieć klub - powiedział w Poznaniu dziennikarzom Kornel Morawiecki.

d27y1jf

Pytany, kto mógłby należeć do tego koła, odpowiedział: "myślę, że pani (Małgorzata) Zwiercan będzie ze mną, Ireneusz Zyska, poseł (Jerzy) Jachnik. Takie nazwiska mi się nasuwają". Morawiecki zastrzegł, że nie pytał jeszcze tych osób, czy dołączyłyby do tworzonego przez niego koła. Posłowie Zyska i Jachnik należą obecnie do klubu Kukiz'15.

- Czuję się znacznie spokojniejszy, nie posiadając w klubie tak pani Zwiercan, jak i pana Morawieckiego. Odeszła dwójka posłów notorycznie głosująca tak, jak Prawo i Sprawiedliwość. Jest wolność w klubie, natomiast były to osoby, które powinny się znaleźć w PiS dla przejrzystości sytuacji - komentował w rozmowie z dziennikarzami w Poznaniu Paweł Kukiz. Dodał, że skoro PiS ma w Sejmie samodzielną większość, to liczebność klubu Kukiz'15 "naprawdę nie ma znaczenia". - Ważne jest to, aby ci posłowie, którzy są w klubie Kukiz'15 nie weszli w buty partiokratów, nie walczyli o interes partykularny opcji politycznej, ale o ogólnonarodowy, ogólnoobywatelski interes - dodał.

Z kolei Morawiecki zaznaczył, że nie podobał mu się "proces dogadywania się" klubu Kukiz'15 z PO i Nowoczesną. - Wydawał mi się niewłaściwy. Szliśmy do wyborów z programem antysystemowym. Uważam, że w jakimś stopniu przez te pięć miesięcy od wyborów zmarnowaliśmy potencję: nie organizowaliśmy struktur, nie daliśmy jako Kukiz'15 żadnej wizji rozwoju Polski i to była nasza słabość. Ja o tym Pawłowi mówiłem - dodał.

Do tych informacji na antenie TVN24 odnieśli się Ireneusz Zyska i Jerzy Jachnik, wymienieni wcześniej przez Morawieckiego. Zyska wprost oznajmił, że "Morawiecki nie rozmawiał ze mną o odejściu z klubu Kukiz'15". Także Jachnik dementował, jakoby rozmawiał o ewentualnym odejściu z klubu.

d27y1jf

Morawiecki wystąpił z klubu Kukiz'15 w związku z czwartkowym głosowaniem nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK. Podczas tego głosowania głos w jego imieniu oddała Małgorzata Zwiercan, za co została usunięta z klubu. Zwiercan powiedziała dziennikarzom w czwartek, że żałuje tego, co zrobiła. - Popełniłam błąd, nie wiedziałem, że to jest niezgodne z prawem - podkreśliła posłanka Kukiz'15. Sam Morawiecki pytany o tę sprawę mówił wówczas: "poprosiłem panią poseł, że muszę wyjść i żeby zagłosowała za mnie".

W piątek Morawiecki pytany, czy przeprosi za to, że Zwiercan głosowała w jego imieniu podczas czwartkowego wyboru sędziego TK, powiedział: "Kogo mam przepraszać? Koleżanka może naruszyła jakieś dobre obyczaje, ale nie naruszyła prawa, nie naruszyła swojego sumienia, jej etyka, moralność niczym w tym, co zrobiła, nie zostały naruszone. To nie było żadne przestępstwo. Proszę przeczytać regulamin, konstytucję". Zdaniem Morawieckiego Zwiercan nie popełniła przestępstwa, bo wykonała jego wolę Ocenił, że była to "niezręczność, przez nieuwagę, przez emocje, w afekcie". Dodał przy tym, że nie prosił posłanki o to, by oddała za niego głos.

d27y1jf

Podziel się opinią

Share
d27y1jf
d27y1jf