Korea Południowa poszerza strefę kontroli powietrznej

Korea Południowa oświadczyła, iż poszerzyła swą strefę kontroli powietrznej o obszar częściowo pokrywający się z nową strefą obrony powietrznej Chin. Państwa regionu już wcześniej deklarowały, że jednostronne działania Pekinu "zagrażają ich bezpieczeństwu narodowemu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwa południowokoreańskie myśliwce F-15K (na pierwszym planie) i amerykański F-16
Dwa południowokoreańskie myśliwce F-15K (na pierwszym planie) i amerykański F-16 (Wikimedia Commons, Fot: U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jason Colbert)
WP

Ministerstwo obrony w Seulu podało, że rozszerza strefę kontroli tak, aby zawarły się w niej dwie wyspy oraz podmorska skała z wybudowaną nad nią południowokoreańską stacją oceanograficzną. Według resortu decyzja Chin była niedopuszczalna, gdyż chińska strefa objęła terytorium południowokoreańskie.

Skała po koreańsku nazywa się Ieodo, po chińsku Suyan. Leży 149 km od wybrzeży Korei Południowej, 287 km od Chin. Oba kraje zgłaszają do niej roszczenia.

23 listopada Pekin zadeklarował, że rozszerza obszar kontroli powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

WP

Jednostronne rozszerzenie przez ChRL strefy kontroli powietrznej wywołało protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy ostatnio Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP