Trwa ładowanie...
d28txgv

Korea Południowa: nakaz aresztowania byłej prezydent Park Geun Hie

Była prezydent Korei Południowej zostanie aresztowana. Sąd w Seulu przychylił się w czwartek rano do wniosku prokuratury i wdał nakaz jej aresztowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Korea Południowa: nakaz aresztowania byłej prezydent Park Geun Hie
(AFP)
d28txgv

Park Geun Hie zostanie przewieziona do centralnego aresztu, w którym poczeka aż prokuratura przedstawi jej zarzuty na piśmie. Była prezydent może być przetrzymywana przez 20 dni. Zarzuca się jej nadużycie konstytucyjnych uprawnień poprzez zmowę z przyjaciółką Czoi Sun Sil.

Afera z prezydent Korei Południowej wybuchła jesienią 2016 roku, kiedy na jaw wyszyły informacje, że przyjaciółka Park Geun Hie miała dostęp do tajnych dokumentów i w kilka miesięcy zgromadziła na kontach swoich fundacji równowartość 250 mln zł.

Czoi Sun Sil jest oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, aby wpłacały pieniądze do fundacji, które wspierały inicjatywy polityczne prezydent Korei Południowej. Zarzucono jej też próby wyłudzenia olbrzymich sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga. Niektórzy przedstawiciele kierownictwa firmy również są zamieszani w skandal.

d28txgv

Impeachment prezydent kraju

Po wybuchu afery na ulice wyszyły miliony ludzi domagających się odejścia Park Geun Hie. Prezydent Korei Południowej nie sprawuje urzędu od 9 grudnia, kiedy to parlament zdecydował o jej odsunięciu od władzy. Po wątpliwościach związanych ze słusznością rozpoczęcia procedury impeachmentu, 10 marca Trybunał Konstytucyjny potwierdził odsunięcie prezydent od władzy.

Park Geun Hie stała się pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Korei Południowej usuniętym z urzędu. Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie odbędą się w maju.

d28txgv

Podziel się opinią

Share
d28txgv
d28txgv
Więcej tematów