Trwa ładowanie...
d3hr94v

Korea Południowa: deputowany skazany na więzienie za działalność wywrotową

Na 12 lat więzienia skazał sąd w Korei Południowej deputowanego parlamentu za spiskowanie w celu obalenia rządu w razie wojny z Północą - podała agencja Yonhap.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Granica między Koreą Północną i Południową
Granica między Koreą Północną i Południową (AFP, Fot: Saul Loeb)
d3hr94v

Li Seok Ki, polityk Zjednoczonej Partii Postępowej (UPP), spiskował z członkami tajnej organizacji w celu obalenia rządu przez ataki na krajową infrastrukturę - uznał sąd okręgowy w Suwon, w północno-zachodniej części kraju. Oskarżenie domagało się 20 lat więzienia.

52-letni deputowany będzie też pozbawiony prawa do głosowania i innych praw obywatelskich; odzyska je dopiero po upływie 10 lat od zakończenia kary więzienia.

Ze zgromadzonych dowodów wynika, że Li w tajemnicy kontaktował się z ok. 130 członkami podziemnej Organizacji Rewolucyjnej w maju ub. roku. Na spotkaniach omawiano plany wysadzenia w powietrze kluczowych obiektów, m.in. linii kolejowych.

d3hr94v

Polityk utrzymuje, że dowody w sprawie zostały sfabrykowane przez południowokoreańskie służby wywiadowcze.

Zarzut działalności wywrotowej jest rzadko stawiany w Korei Południowej, szczególnie wobec deputowanego Zgromadzenia Narodowego - zauważa japońska agencja prasowa Kyodo.

Rząd w Seulu skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zdelegalizowanie UPP, co jest w tym kraju posunięciem bezprecedensowym. Decyzja jeszcze nie zapadła.

d3hr94v

Podziel się opinią

Share
d3hr94v
d3hr94v
Więcej tematów