Korea Północna grozi użyciem broni jądrowej. "Zatopi Japonię i zmiecie USA"

Korea Północna zareagowała na nowe sankcje grożąc użyciem broni jądrowej. Jak stwierdzono w komunikacie, by "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność" za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Korea Północna zagroziła "zatopieniem" Japonii
Korea Północna zagroziła "zatopieniem" Japonii (PAP/EPA)
WP

W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję o nałożeniu na reżim w Pjongjangu dodatkowych sankcji za szóstą już próbę nuklearną. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Północnej, całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do kraju i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych

Napiętą atmosferę na Półwyspie Koreańskim podtrzymuje Pjongjang. "Cztery wyspy archipelagu (Wysp Japońskich) powinny zostać zatopione przez bombę nuklearną dżucze. Nie potrzebujemy, żeby Japonia dłużej istniała w naszym pobliżu" - oświadczył związany z władzami komitet zajmujący się relacjami zewnętrznymi Korei Północnej. Jego komunikat przekazała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Dżuce to ideologia wprowadzona przez Kim Ir Sena będąca północnokoreańską wersją marksizmu-leninizmu. Podkreśla ona samodzielność i suwerenność Korei Północnej, zwłaszcza w politce wewnętrznej i zagranicznej, obronności i gospodarce.

WP

10 szokujących faktów o Korei Północnej

W oświadczeniu napisano, że Korea Północna "zredukuje kontynentalne Stany Zjednoczone do popiołów i ciemności". Komitet wezwał też do likwidacji Rady Bezpieczeństwa ONZ, którą określono jako "narzędzie zła", składające się ze "skorumpowanych" krajów, działających na rozkaz Stanów Zjednoczonych.

Szef gabinetu premiera Japonii komentuje

WP

Zdaniem związanego z władzami w Pjongjanu komitetu Japonia "tańczy, jak jej zagrają" USA oraz, że nigdy nie zostanie jej przebaczone to, iż w sposób poważny nie przeprosiła za "zbrodnie przeciwko narodowi". Najpewniej w ten sposób nawiązano do japońskiej agresji na Półwysep Koreański w pierwszej połowie XX wieku.

Do północnokoreańskiego komunikatu odniósł się szef gabinetu japońskiego premiera, Yoshihide Suga. - To oświadczenie jest niezwykle prowokacyjne. To coś, co znacząco zwiększa regionalne napięcie i jest absolutnie nie do przyjęcia - powiedział w czwartek na konferencji prasowej.

WP
WP