ŚwiatKorea Północna grozi samolotom pasażerskim Południowej

Korea Północna grozi samolotom pasażerskim Południowej

Korea Północna zagroziła samolotom
pasażerskim Korei Południowej z powodu manewrów wojskowych. Oskarżyła
Seul o prowokowanie wojny nuklearnej.

Korea Północna grozi samolotom pasażerskim Południowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Południowokoreańskie linie Korean Air i Asiana Airlines zdecydowały się w konsekwencji na zmianę tras by uniknąć przelotów w pobliżu przestrzeni powietrznej Korei Płn.

Północno-koreański Komitet na rzecz Pokojowego Zjednoczenia Ojczyzny zagroził liniom lotniczym na cztery dni przed rozpoczęciem manewrów wojskowych przeprowadzanych corocznie przez USA i Koreę Płd. Phenian oskarża Seul o próbę sprowokowania wojny nuklearnej, ponieważ ćwiczenia mają się odbyć mimo szczególnie napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Północ jest "zmuszona oświadczyć, że nie może zagwarantować bezpieczeństwa cywilnym samolotom z Korei Płn. przelatującym w pobliżu jej przestrzeni powietrznej podczas gdy kraj ten (Korea Płn) przygotowuje się do manewrów wojskowych" - poinformował Komitet w oświadczeniu.

Z komunikatu nie wynika na jakie ryzyko mogą być narażone samoloty Południowej Korei, ani czy Północ ma zamiar je zestrzeliwać.

Niejasne jest też czy pogróżki Phenianu nie mają na celu oczyszczenia przestrzeni powietrznej przed ewentualnym odpaleniem rakiety balistycznej przez Koreę Płn.

Analitycy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, by Phenian zdecydował się zaatakować samoloty pasażerskie, ponieważ doprowadziłoby to do wojny na pełną skalę.

Mieszkańcy Korei Płd. pamiętają jednak podłożoną przez Północ bombę, która eksplodowała na pokładzie samolotu Korean Air w 1987 roku, zabijając wszystkie 115 osób na pokładzie oraz inny samolot tych linii, zestrzelony w 1983 roku przez radzieckiego myśliwca. Zginęło 269 osób.

Korea Płn. twierdzi, że manewry wojskowe, w których udział weźmie 26 tys. żołnierzy amerykańskich oraz oddziały północno-koreańskie będą stanowić "akt kryminalny" wymierzony przeciw pokojowi, mający na celu "ściągnięcie ciemnych chmur wojny atomowej nad Półwysep Koreański".

W poniedziałek Waszyngton i Seul rozpoczynają wspólne manewry wojskowe. Jak kilkakrotnie powtarzały obie strony, ćwiczenia mają wyłącznie charakter obronny.

Jednak w ostatnich tygodniach sytuacja w regionie stała się napięta, ponieważ Korea Północna przygotowuje się do przeprowadzenia próby pocisków dalekiego zasięgu.

Zdjęcia satelitarne wskazują na wysoką aktywność w miejscu gdzie znajduje się nowa wyrzutnia rakietowa.

KCNA ogłosiła już pod koniec lutego, że "trwają intensywne przygotowania do startu satelity telekomunikacyjnego Kwangmyongsong 2 z bazy Hwadae na północnym wschodzie kraju".

Korea Płn. dysponuje rakietami Taepodong-2, zaprojektowanymi jako pociski wojskowe, o zasięgu 6.700 km, co oznacza, że mogłyby osiągnąć cele na Alasce.

Oficjalnie państwa koreańskie pozostają w stanie wojny od krwawego konfliktu z lat 1950-53, ponieważ zakończył się on w 1953 roku jedynie zawieszeniem broni, a nie rozejmem.

Źródło artykułu:PAP
samolotrakietakorea
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)