Trwa ładowanie...

Korea Północna: działania USA mogą doprowadzić do wojny w regionie

Działania Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim mogą dorowadzić do wybuchu wojny - oceniły w sobotę władze Korei Północnej. Pjongjang odniósł się do amerykańskich ćwiczeń wojskowych z wykorzystaniem m.in. lotnictwa.
Share
Fot. SOUTH KOREAN NAVY 1ST FLEET COMMAND
Fot. SOUTH KOREAN NAVY 1ST FLEET COMMANDŹródło: PAP/EPA
d4jgg7k

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA informowała, że w dniach 15-30 marca amerykańskie bombowce B-1B Lancer wykonały serię lotów na Półwyspem Koreańskim. Według doniesień tej agencji, samoloty wzięły udział w ćwiczeniach z zakresu bombardowania strategicznych celów, które miały przygotować załogi do przyszłych ataków na cele w Korei Północnej. Te działania - według władz Pjongjangu - mogą wywołać nową wojnę w regionie.

Amerykańskie wojsko informowało wcześniej, że ich maszyny 22 marca odbyły wspólne ćwiczenia z wojskami lotniczymi Korei Południowej. Nie podały jednak informacji o innych lotach.

- Rozmieszczenie bombowców na Półwyspie Koreańskim ma związek z ich udziałem w określonym programie szkoleniowym. Nie ujawnimy jednak wszystkich informacji - powiedział agencji Yonhap anonimowy przedstawiciel amerykańskich wojsk. Jednak - jak dodaje Yonhap - ich źródło w ministerstwie obrony Korei Południowej potwierdziło, że amerykańskie bombowce odbyły pięć lotów w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Północnokoreańskie media twierdzą również, że amerykańskie wojska specjalne przygotowują się do zabicia przywództwa komunistycznego reżimu. KCNA ocenia te działania jako "szalone".

Na początku marca wojska USA i Korei Południowej odbyły coroczne manewry, które - według Waszyngtonu i Seulu - miały charakter ćwiczeń obronnych.

d4jgg7k

Podziel się opinią

Share
d4jgg7k
d4jgg7k
Więcej tematów