Korea Płn. wycofała się z porozumienia z USA
Korea Północna wycofała się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej zawartego ze Stanami Zjednoczonymi w 1994 roku. Władze w Phenianie oświadczyły jednak, że nie chcą budować broni jądrowej, a energię atomową będą wykorzystywać w celach pokojowych.
Komunistyczna Korea mówi jednocześnie, że może ponownie rozważyć swoją decyzję pod warunkiem, że Amerykanie wznowią dostawy oleju opałowego. Phenian odrzucił jednocześnie ultimatum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która domagała się ponownego wpuszczenia do Korei Północnej jej inspektorów.
Decyzja Phenianu wywołała poważne zaniepokojenie rządów wielu krajów, między innymi Rosji, Chin, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Francji. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w specjalnym oświadczeniu wyraziło opinie, że decyzja komunistycznej Korei zaostrzy napiętą już sytuację na Półwyspie Koreańskim.
Rosja ma nadzieję, że władze w Phenianie rozpoczną dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Natomiast jeden z rosyjskich dyplomatów powiedział agencji Interfax, że jest skrajnie zaniepokojony powstałą sytuacją, lecz jego zdaniem nie należy czynić żadnych gwałtownych posunięć i zdać się teraz na cichą dyplomację.
Władze Chin, wyrażając zaniepokojenie decyzją Phenianu, oświadczyły jedynie, że układ ze Stanami Zjednoczonymi ma istotne znaczenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Nie wezwały jednak Korei Północnej do zmiany decyzji. Pekin zaoferował jedynie swoją pomoc w pokojowym rozwiązaniu tego konfliktu.
Zdaniem amerykańskiego podsekretarza stanu Johna Boltona, decyzja Phenianu była możliwa do przewidzenia, ponieważ ten komunistyczny kraj nigdy nie przestrzegał ustaleń układu.
Francja potępiła decyzję Korei Północnej i uznała, że w tej sprawie powinna wypowiedzieć się Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Władze Japonii są również głęboko zaniepokojone decyzją Phenianu. Premier Japonii Junichiro Koizumi zapowiedział, że poruszy ten temat w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas jego obecnej wizyty w Moskwie.
Natomiast Australia, jako jeden z nielicznych krajów zachodnich utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Phenianem, zapowiedziała wysłanie tam delegacji rządowej na rozmowy w sprawie układu.
Komisja Europejska wezwała Koreę Północną do cofnięcia swojej decyzji. Rzeczniczka Komisarza do Spraw Zagranicznych Unii Emma Udwin powiedziała, że Unia porozumie się ze swoimi partnerami w świecie w sprawie ewentualnych poczynań dyplomatycznych. Emma Udwin przyznała, że wiadomość o wycofaniu się komunistycznej Korei z układu jest bardzo niepokojąca.(iza)