ŚwiatKorea Płd.: fiasko kolejnej próby rakietowej Korei Płn.

Korea Płd.: fiasko kolejnej próby rakietowej Korei Płn.

• Najprawdopodobniej niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba rakietowa podjęta przez Koreę Północną
• Poinformowały w Seulu południowokoreańskie źródła wojskowe
• Próbę rakietową stanowczo potępiły władze Japonii

Korea Płd.: fiasko kolejnej próby rakietowej Korei Płn.
Źródło zdjęć: © AFP | KCNA

31.05.2016 | aktual.: 31.05.2016 06:59

Z informacji tych wynika, że Korea Północna próbowała wystrzelić z ośrodka wojskowego w Wonsan na wschodzie kraju niezidentyfikowany pocisk, ale próba ta najprawdopodobniej zakończyła się niepowodzeniem.

Południowokoreańska agencja Yonhap podała, że chodziło o rakietę balistyczną średniego zasięgu typu Musudan. Podjęte w kwietniu trzy próby wystrzelenia rakiety tego typu także zakończyły się fiaskiem.

Jak pisze Associated Press, rakieta typu Musudan teoretycznie mogłaby dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku.

Próbę potępiły japońskie władze. - Wielokrotne wystrzeliwanie rakiet przez Koreę Północną stanowią prowokacyjne działania wymierzone we wspólnotę międzynarodową, w tym w Japonię, i są absolutnie nie do przyjęcia - powiedział szef japońskiego MSZ Fumio Kishida.

Rzecznik rządu Yoshihide Suga zaznaczył, że wtorkowa najpewniej nieudana próba rakietowa Korei Płn. nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Japonii. - W bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową Japonia będzie wzywać Koreę Północną do powstrzymania się od prowokacyjnych działań i stosowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział Suga na konferencji prasowej.

Japoński minister obrony Gen Nakatani ocenił, że Tokio jest przygotowane, aby radzić sobie z jakąkolwiek sytuacją. - Korea Północna nie zmieniła swej gotowości do realizacji (programu)nuklearnego i rakietowego. Nie można wykluczyć możliwości wystrzelenia przez Koreę Północną kolejnego pocisku balistycznego w ramach rozwoju jej programu rakietowego - dodał.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

Zobacz także: Kim Dzong Un na Kongresie Partii Pracy

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)